Kvůli teroru v Paříži 
a riziku opakování atentátu 
v jiné západoevropské metropoli zrušil belgický fotbalový svaz přátelské utkání se Španělskem. Z bezpečnostních důvodů se neodehrál ani přípravný duel Německa s Nizozemskem.

I když jsou pro teroristy 
z hlediska útoků lákavější západoevropské metropole, případně Praha, tak Plzeň na bezpečnostní opatření nerezignuje. Velkou synagogu 
v Plzni permanentně hlídají policisté. „Zvýšenou pozornost věnujeme i velkým nákupním centrům a zároveň zvyšujeme dohled při některých kulturních, společenských a sportovních akcích," dodala policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Na bezpečnost teď více dbá také Měšťanská beseda, kam lidé míří za kulturou. „Na první pohled se nic nezměnilo, nicméně nějaká provozní opatření jsme přijali, ale nebudeme zveřejňovat jaká," řekl ředitel společnosti Dominik centrum Ivan Jáchim, která spravuje Měšťanskou besedu.

Obecně jsou riziková místa, kde se shromažďuje mnoho lidí, jako například nákupní centra, stadiony, autobusová a vlaková nádraží nebo divadla a diskotéky. „Většinou se jedná o lokality, kde se příchozí neznají. Panující anonymity se dá dobře využít, protože když se v místě objeví někdo cizí, je menší šance, že si ho někdo všimne. Přesně takové lokality si vybrali teroristé v Paříži," vysvětlil po atentátech jeden z plzeňských detektivů.

Proto hokejový stadion Home Monitoring Arena a jeho okolí v době zápasu hlídá větší počet policistů a pořadatelů než obvykle. Při úterním zápase Škodovky proti Brnu měli k dispozici i psovoda. „Posílili jsme bezpečnostní službu a zvýšili spolupráci 
s policií a strážníky. Na stadionu je více pořadatelů," sdělil mluvčí HC Škoda Plzeň Jakub Vais s tím, že bezpečnostní agentura si z taktických důvodů nepřeje zveřejnit, kolik lidí hlídá hokejovou halu.

Podle Vaise klub počítá 
s tím, že bezpečnostní opatření budou platit i na další tři listopadové domácí zápasy.

Nebýt tragédie v Paříži, byl by zítřejší fotbalový mač Viktorie Plzeň s Mladou Boleslaví 
z hlediska bezpečnosti stejný jako většina ligových utkání. Přestože to není rizikový zápas, Viktoria navýšila počet bezpečnostních pracovníků na maximum. „Je to srovnatelné jako na zápasy se spartou, Baníkem Ostrava nebo utkání v evropských pohárech," pověděl mluvčí Viktorie Pavel Pillár.

Před zápasem psovodi zkontrolují Doosan Arenu a u vstupů na stadion se fanoušci musí připravit na podrobné kontroly. Lidé by proto měli přijít na zápas včas. Mluvčí nevyloučil, že přísná bezpečnostní opatření budou platit ještě na duel s Duklou Praha, který se hraje 5. prosince.

Podle primátora Plzně Martina Zrzaveckého není ohroženo rozsvícení vánočního stromku. „Pokud jde o bezpečnost, tak situaci pečlivě monitorujeme a v případě potřeby budeme reagovat," uvedl primátor.

České dráhy v oblasti bezpečnosti postupují podle pokynů a informací policie. Plzeňské Divadlo Pod lampou, kde se koncentruje hodně lidí, se nechtělo k bezpečnostním opatřením vyjádřit.