Ceremoniálu se zúčastnili zástupci více než 60 týmů z Itálie i zahraničí včetně Francie, Švýcarska, Polska a dalších. Jejich zahradníci proměnili město pomocí květinových instalací v explozi barev a vůní. Čestným hostem zahájení byl kardinál Matteo Maria Zuppi, arcibiskup boloňský a prezident Italské biskupské konference. Tématem výstavy, která potrvá až do září, je respekt k lidem, k přírodě, ke společnosti, k solidaritě a míru.

„Každý z týmů měl k dispozici plochu pro svůj záhon. Na něm pomocí zahradnického materiálu, především květin a předem vyrobených rekvizit, ztvárnil symboliku svého města. Naše letošní instalace v Cervii nese název Plzeň – město mého srdce a nachází se na Rotondě don Minzoni, v části města, kde v létě korzují turisté a návštěvníci tohoto přímořského letoviska. Děkuji za její přípravu i realizaci pracovníkům Správy veřejného statku města Plzně,“ uvedl Aleš Tolar, jenž má na starost životní prostředí a Správu veřejného statku.

Květinové záhony vznikly na veřejných prostranstvích po celém městě a jsou příležitostí, jak plochy proměnit v malé zahrady a umělecká díla. Současně akce slouží i k tomu, že se zahradničtí mistři inspirují navzájem. Během léta tak lze obdivovat přes 350 tisíc vysázených květin a rostlin, tisíce metrů čtverečních nově položeného kobercového trávníku, originální zákoutí a květinová aranžmá.

V centru plzeňské výstavní plochy, která má rozlohu téměř 200 metrů čtverečních, je symbolické srdce vyznačené vysokými tyčemi v plzeňských barvách, tedy žluté, červené, bílé a zelené. Od srdce se rozbíhají do prostoru „plzeňské řeky“, jež jsou osazeny barevně kvetoucími letničkami.

Srdce je vyplněno bílými oblázky a vybíhá z něj jedna bílá řeka. Bílá barva symbolizuje čistotu, nevinnost, volnost a svobodu. Realizace expozice, včetně přípravy stanoviště, trvala týmu plzeňských zahradníků celkem pět dní. Při ní na nově založených záhonech vysázeli přes 650 kusů rostlin, položili 100 čtverečních kobercového trávníku, a ručně přemístili téměř osm tun zahradnického materiálu. V druhově bohatých záhonech jsou vysázeny bílé a fialové šalvěje, lobelky, slunečnice, svíčkovce, žluté a oranžové afrikány, stříbřitý starček nebo okrasné trávy.