„Moudrost citátu uznávaného francouzského porodníka Michela Odenta – Porod není zážitek na pár hodin, ale na celý život – si uvědomujeme i v naší porodnici, a proto nabízíme koncept respektujícího porodu. Veřejnosti je znám jako centrum porodní asistence. Podporuje fyziologický porod a jeho přirozený průběh. Koncept respektujícího porodu je přístup se snahou vyhovět představám a přáním těhotné a rodící ženy, respektující přirozený průběh porodu, při zachování bezpečnosti a odbornosti poskytované péče a v případě potřeby v bezpečí lékařského zázemí.

Zkušená porodní asistentka poskytuje těhotné a rodící ženě individuální péči, pracuje samostatně a přebírá veškerou zodpovědnost za poskytovanou péči. Vytváří respektující, bezpečné a podporující prostředí pro rodičku a její doprovod. Tento přístup lze v plném rozsahu nabídnout rodičkám s nízkým rizikem a fyziologickým průběhem porodu,“ uvádí přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Jiří Presl.

Plastické operace ušních boltců. Ilustrační snímek
Medicínská turistika v ČR? Nejde jen o prsa. Cizinci jezdí kvůli dalším operacím

Individuální péči při porodu vyžadují maminky stále častěji a porodnice ve fakultní nemocnici se snaží vyhovět při různých požadavcích. „Při příjmu na porodní sál je rodící žena vyšetřena lékařem, který zhodnotí dle zdravotní anamnézy a aktuálního stavu, zda jde o fyziologicky probíhající těhotenství a porod. Pokud žena splňuje podmínky pro vedení porodu porodní asistentkou, jde o ženu s takzvaným nízkým rizikem komplikací, je jí nabídnuta možnost vedení porodu porodní asistentkou. Pokud souhlasí, převezme o ni péči výhradně porodní asistentka, která ji doprovází porodem,“ popisuje porodní asistentka Lenka Sosnovcová.

Snahou je, aby o jednu rodící ženu pečovala jedna porodní asistentka. Individuální péče umožní navázat ženě s porodní asistentkou bližší kontakt, s dostatkem času na podporu nejen fyzickou, ale i psychickou. Lékař je přivolán kdykoliv v případě výskytu komplikací a je k dispozici pro případnou konzultaci. Pokud to situace vyžaduje, přebírá péči o rodičku nebo následně, po vyřešení komplikace, ženu předá zpět do péče porodní asistentky.

„V porodnici FN Plzeň máme velmi profesionální a přátelský tým porodních asistentek, který vnímá nové trendy v porodnictví a nabízí maminkám velké množství novinek. Nejvyhledávanějšími jsou přírodní prostředky podpory přirozeného porodu. Ve velké oblibě u rodiček jsou prostorná vana s teplou vodou a éterickými oleji, nebo prostorná sprcha s balonem, rodička může využít i jemné masáže s květovými esencemi. Příjemnou atmosféru navodí, a porodní pokoj provoní, použití aroma difuzéru, relaxaci ženám přináší i bylinná napářka nebo poslech relaxační či oblíbené hudby,“ říká porodní asistentka Lucie Brázdová.

Malesický masopust.
Vodník, šejk i babička v posteli. Malesicemi prošel masopustní průvod

Individualizovanou péči je možné využívat nejen při fyziologicky probíhajících porodech, ale také při porodech vyžadujících dohled lékaře. Citlivá spolupráce porodní asistentky a zkušeného porodníka, kteří fungují jako sehraný tým, je zcela zásadní.

„Lidskost při poskytování služeb a péče ve FN Plzeň je na prvním místě. Věříme, že vedení porodu porodní asistentkou je pro rodičky vítanou možností, jak v duševní pohodě přivést na svět svého potomka, a že si, společně s miminkem, z porodnice odnesou i příjemný porodní zážitek. V loňském roce naši zdravotníci přivedli na svět 3144 miminek a věřím, že naše nadstandardní služby, spojené i s jistotou profesionálního neonatologického oddělení, přivede do naší porodnice další maminky i s tatínky,“ uzavírá ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.