Mapu lokací, kde umělci tvoří při letošním ročníku, najdete ZDE

O tom, že se záměr oživit nevzhledné městské plochy výtvarným uměním daří, svědčí popularita festivalu mezi Plzeňany. Každoročně se zvyšuje zájem majitelů domů a společenstev vlastníků o zařazení jejich nemovitosti mezi ty vybrané pro tvorbu. V letošní veřejné výzvě byla vybrána fasáda domu na křižovatce ulic Černická a U Radbuzy. Svým geometricky abstraktním stylem ji pojedná zástupce české street artové scény Zeb One. Další plochy pro WALLZ vytipovává realizátor festivalu DEPO2015 ve spolupráci s městem, městskými obvody a dalšími veřejnými institucemi.

Druhým českým výtvarníkem na festivalu bude Jakub Matuška aka Masker. Jeho do komiksové estetiky stylizované malby jsou veřejnosti známé například z etiket lahví pivovaru Matuška. V Plzni svou tvorbou rozehraje stěnu viaduktu v ulici Edvarda Beneše.

Dva české kolegy doplní pět street artových hvězd ze zahraničí. „Jako každým rokem jsme se zaměřili na výběr jednoho umělce ze seznamu Evropských hlavních měst kultury, přičemž letos se podařilo domluvit estonského umělce, který žije a tvoří v aktuálním EHMK – Tartu 2024. Mám také radost, že ho doplní tvůrci ze zemí, které jsme ještě na festivalu neměli, a to z Francie, Bulharska a Slovenska. Celkově je výběr umělců velmi pestrý, úplnou novinkou bude tvorba mozaiky, která doplňuje naši každoroční snahu vybočit od velkoplošných maleb i jiným uměleckým projevům,“ popisuje výběr zahraničních výtvarníků kurátorka festivalu Kristýna Jirátová.

Největší plochu letošního ročníku pomaluje pestře barevnými motivy světově uznávaná americká výtvarnice Emily Jo Eldridge. Její díla se objevují v kampaních na The New York Times, Spotify nebo Visa. Teď se její dílo objeví na opěrné stěně železničního mostu v ulici U Prazdroje. Další velkoplošná malba vznikne v centru města na boční fasádě domu v Tylově ulici na křížení s Americkou třídou. Slovenský umělec Ivan Knut aka Notes na ní vytvoří realisticky vyvedený mural odkazující na téma sociálního vyloučení spojeného s bydlením a chudobou. Výraznou proměnou projde objekt bývalého skvrňanského trafa ve Vojanově ulici. Smutné zdi nefunkčního objektu pomaluje estonský umělec Gutface postavami mytických bytostí, ztělesňujících ducha a dřinu neviditelných městských správců: silničářů, elektrikářů, instalatérů, popelářů či zahradníků.

Kromě nástěnných muralů festival představí dvě méně tradiční streetartové techniky. První je malba speciálními syntetickými barvami na asfalt. Touto technikou promění bulharský výtvarník a ilustrátor Aleksi Ivanov, který se ve své tvorbě zaměřuje především na ilustrace podněcující dětskou představivost, asfaltový povrch basketbalového hřiště v Manětínské ulici. Druhým netradičním přístupem je lepení keramických obkladů na stěny. Touto technikou evokující letité umění mozaiky se proslavil francouzský umělec Blackdoors. V Plzni zanechá své dílo na boční stěně schodiště U Družby na Karlovarské ulici.

„Jsme moc rádi, že se díky festivalu WALLZ daří Plzeň dostávat na kulturní mapu Evropy a vytvářet nová partnerství mezi umělci a významnými evropskými institucemi. Příkladem může být dlouhodobá spolupráce s Českými centry nebo síťování s Evropskými hlavními městy kultury. Díky tomu se mohou zahraniční umělci představit v Plzni, a naopak čeští v zahraničí. Do západočeské metropole se tak daří dostat významná jména světové graffiti scény, jejichž tvorba se stává zajímavým lákadlem pro kulturní turistiku,“ zdůrazňuje důležitost zahraničního přesahu festivalu programový ředitel pořádající instituce DEPO2015 Jan Štěpán.

Jako každý rok se do výtvarného snažení může zapojit i široká veřejnost. Spolu se zúčastněnými umělci může kdokoli popustit uzdu kreativitě v rámci graffiti jamu, který proběhne ve čtvrtek 20. června od 17 hodin na protihlukové zdi mezi ulicemi Radobyčická a Přeštická. Festivalová final párty se pak odehraje v pátek 21. června od 18 hodin v DEPO2015. Během závěrečného večera bude slavnostně otevřena doprovodná výstava ateliérových prací umělců festivalu WALLZ no.5 a také výstava s názvem Krajina město plzeňských street artových tvůrců Tomáše Staňka a Josef Sedláka aka OBRASE a AKROBADA. Obě výstavy budou v galerijních prostorech DEPO2015 k vidění až do 15. srpna.

Během předchozích čtyř ročníků festivalu se podařilo vytvořit na 40 děl, která výrazně přispěla nejen ke zlepšení veřejného prostoru, ale stala se také lákadlem pro kulturní turistiku. „Umělecká díla ve veřejném prostoru chápu jako protipól vizuálního smogu, který se nyní snažíme omezit. Umělci přistupují k pečlivě vybraným lokalitám s jasným záměrem je vizuálně pozdvihnout a obohatit každodenní život obyvatel našeho města," vyzdvihuje význam festivalu pro veřejný prostor Plzně první náměstek primátora a náměstek pro oblast technickou Pavel Bosák.