„Skleničku, která slouží zároveň jako vstupenka, jsme byli nuceni zdražit ze stokoruny na sto dvacet korun. Ale je to nový typ skla, je hezčí a elegantnější, takže to snad návštěvníkům tu zvýšenou cenu vykompenzuje,“ usmívá se Radek Aleš, ředitel festivalu.

Co naopak nezdražilo, bylo samotné víno. Všichni vinaři prodávali svá vína za loňské ceny.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

„Pro letošek jsme zachovali ceny stejné, ale uvidíme, co s příštím rokem udělá ten letošní mráz. Pomrzly nám téměř dvě třetiny vinic,“ říká Renata Hladová z vinařství Vican.

Ne všechny vinaře ale jarní mrazy postihly

„Decka i lahev u nás stojí stejně jako loni a co se týče mrazů, ty se nám naštěstí vyhnuly. Měli jsme štěstíčko, takže úroda by měla být zase dobrá,“ pochvaluje si Josef Felgr z Moravčíkova vinařství, které má své vinice v pálavské oblasti kolem Horních Věstonic.

Příjemné sluníčko a dobré víno přilákalo do Kopeckého sadů i manžele Špelinovy. „Jsme milovníci vína, takže sem chodíme pravidelně a nejraději vždy hned po začátku, když tu ještě není moc lidí. A že je dražší vstupné? To nám nám vůbec nevadí,“ směje se Markéta Špelinová.

Město Plzeň chce z náměstí Republiky vytvořit atraktivní místo, které bude po všech stránkách přívětivé.
Plzeň chce přívětivější náměstí. Přibudou stromy a předzahrádky

Mezi návštěvníky je i hodně mladých lidí, zvláště žen a dívek. „My jsme tu letos poprvé, dříve nám to nějak časově nevycházelo. Víno máme nejraději bílé a sladší. Teď máme ve sklenkách jako první vzorek polosladký ryzlink,“ říká sedmadvacetiletá Simona, která přišla na víno se svojí o rok starší kamarádkou Alenou.

O příjemnou kulisu mezi stánky se postaralo i několik kapel na scéně, mimo jiné třeba Cimbálová muzika Vincúch nebo Jakub Děkan & Band.

Projekt České festivaly vína seznamuje širokou veřejnost s tuzemským vínem a s jeho producenty už osmým rokem a ukazuje, že Češi nejsou zdaleka jen národem pivařů.