Evropský den sousedů je už deset let příležitostí pečovat o dobré sousedské vztahy. V Plzni a okolí se během víkendu sešli sousedé na několika desítkách míst. Tradiční setkání se uskutečnilo také mezi řadovými domky v jinak poklidné ulici Pod Dubem.

Zdroj: Deník/Veronika Krátká

Obyvatelé ulice Pod Dubem se k oslavám připojili před šesti let. „Akci pořádáme od té doby, co jsme se sem nastěhovali. Původně jsme se chtěli s manželem seznámit s lidmi, kteří tady bydlí a nakonec se z toho stala tradice. Vždycky společně připravíme občerstvení, pivo, grilujeme a objednáme si kapelu,“ říká organizátorka sousedského setkání Renata Černá s tím, že nechybí ani zábava pro děti. Letos si mohli nejmenší obyvatelé ulice malovat na chodníku na dlouhý pás papíru.

O hudební program se tentokrát postarala plzeňská kapela Balancê. V ulici vzniklo improvizované hlediště, zpívalo se, tančilo a lidé si nakonec potleskem řekli o přídavek.

Zorganizovat sousedské setkání není podle Renaty Černé nic složitého: „Stačí zaregistrovat ulici na webu Evropského dne sousedů, vyndat pár židlí, koupit sud a zajistit občerstvení. Každý něco přinese, takže to nedá tolik práce. Obvykle se akce protáhne do pozdních hodin. Sud se dopije zhruba kolem druhé hodiny ráno. Nejdéle zůstávají tatínkové, protože maminky postupně odcházejí uložit spát děti.“

Violistka Jitka Hosprová
Festival Procházky uměním podpoří záchranu kostela v Kostelci u Nadryb

Vzhledem k proměnlivému počasí měli v ulici Pod Dubem připravenou i mokrou variantu. „Dali jsme k dispozici garáž pro případ, že by pršelo, ale počasí nám nakonec vyšlo. Mysleli jsme, že budeme potřebovat deštníky, ale nakonec jsme se opalovali,“ uzavírá Renata Černá.