„Letos je to druhý ročník výstavy, kterou pořádá plzeňský DDM Radovánek společně se spolkem Modelářský svět. Někteří členové spolku v našem domě dětí vedou modelářské kroužky, z čehož pak vznikla i spolupráce na spolupořádání výstavy. V tomto roce se nám podařilo rozšířit počet vystavovatelů, kterých máme rozhodně přes sto. A poněvadž většinou každý vystavovatel má více modelů, vystaveno jich máme ve vyšších stovkách.“ usmívá se Milan Severa spoluautor výstavy z DDM Radovánek.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz

Vystavující se mohou účastnit soutěžní nebo výstavní části. Vše je rozdělené do mnoha kategorií nejen podle věku účastníka, ale i podle typu modelovaného objektu například na krajiny, železnice, vozidla atd., ale třeba i podle techniky zhotovení.

Některé modely, zejména pro ty mladší modeláře, jsou vlastně předpřipravené stavebnice, které se pak složí dohromady. U těch se hodnotí hlavně preciznost při skládání. Na druhé straně, kde jsou už ti hodně pokročilí, všechno vzniká zcela bez jakékoli dopomoci a připravených dílů skutečně z čistého kartonu nebo balsy. Většinou podle fotografie s využitím schémat a technických materiálů v konkrétním měřítku. Začíná se stejně jako u opravdového výrobku vyhotovením konstrukce nebo nosníků a pak se až do nejmenšího detailu zapracovávají další a další díly. Vytvořit takovýto model pak trvá stovky nebo i tisíce hodin. V těchto kategoriích se pak už hodnotí i struktura nebo textura materiálů a mnoho dalších parametrů. A rozhodují opravdu maličkosti, protože se jedná někdy až o dokonalá dílka.

Velkým tahákem byl i doprovodný program. Rozlehlé hřiště RC modelů, kde svojí obratnost předváděly modely nákladních aut, kamionů, ale také stavební a zemědělské techniky. Nechyběla čerpací stanice nebo třídírna stavebního materiálu, které kdyby měly větší rozměry, nebyly by k rozeznání od těch skutečných. Všechno řízené radiovým signálem na dálku.

Výstavu modelové železnice si o víkendu v Plzni prohlédly stovky příznivců mašinek a železniční dopravy. Nadšení odcházeli děti i dospělí.
OBRAZEM: Výstava modelové železnice přilákala stovky zájemců

„Hlavně pro děti byly připravené dílny, kde si zájemci mohli vyzkoušet výrobu papírových a plastikových modelů, v další místnosti pak práci s napříč generacemi stále populárními stavebnicemi Lego a Merkur. Pro všechny jsme pak připravili workshopy se zkušenými modeláři, kteří přímo na místě tvořili pokročilé ukázky toho, co se dá z papíru nebo plastu vlastníma rukama vyrobit,“ doplňuje Severa.

„Máme taky velkou radost z návštěvnosti, protože už v prvním dnu přišlo téměř tolik lidí, jako vloni za celý víkend,“ uzavírá za pořadatele Milan Severa.