Záměr připravuje bytový odbor. Kritici ale upozorňují na to, že se tak město jen alibisticky zbavuje problému, který by mělo řešit samo. Mezi obyvateli lokality sílí obava z toho, kdo bude správcem. Zájem projevily tři subjekty, zjistila ČTK.

"V první etapě by šlo o dům Plachého 42. V případě úspěchu by se to rozšířilo i na další domy v lokalitě," uvedl sociální odbor magistrátu.

Podle šéfa bytového odboru Zdeňka Švarce nový systém lépe ochrání vlastníka a zajistí lepší dodržování pravidel. Zájem o správcovství mají romská organizace Amare Čhave a dále Armáda spásy a Naděje, jež pomáhají lidem v nepříznivé sociální situaci.

Právě proti Amare Čhave se ozývají hlasy. "Je známo, že předseda Amare Čhave vlastní ubytovny. Je otázka, zda si z lidí v Plachého neudělá časem klienty do svých zařízení, nebo neudělá ubytovnu přímo z toho domu," řekl ČTK zdroj obeznámený s problémem. Mezi obyvateli "Placu" se začíná mluvit o sepsání petice proti Amare Čhave. "Nevlastním ubytovny, ale činžák, kde jsou samostatné jednotky, uzavřené garsonky. S těmi lidmi pracuju, aby si navykli na základní věci," reagoval na kritiku předseda Amare Čhave Ivan Koky.

"Jako pozitivní vnímáme snahu lokalitu rozdrobit, tedy rozšířit cílovou skupinu, pro niž by byly byty určeny. Nesouhlasíme ale s tím, že by kritériem výběru správce mělo být 'Rom Romovi rozumí' a mělo to být bonusem pro Amare Čhave," řekla ČTK Michaela Hirtová ze společnosti Tady a teď, která byla také vyzvána ke správcovství, což odmítla.

"Pro nás by to byla výzva. Máme dvoustupňové bydlení, tedy ubytovnu horšího typu a objekt s normálními byty 1+1, kam postupují lidé, kteří se stabilizují v horším bydlení. Plachovka nám přišla dobrá v tom, že jde o byty nájemního typu, a lidé, kteří dotáhnou své dovednosti v otázce bydlení, by mohli z bytů 1+1 postoupit do regulérního nájemního bydlení. My bychom tam s nimi mohli dál pracovat," řekl ČTK Daniel Svodoba z Naděje. Třetím zájemcem je Armáda spásy, která zatím v Plzni nepůsobí.

Kdy se uskuteční výběrové řízení, zatím rozhodnuto nebylo. "Nyní se dělá projekt, kolik by stála oprava bytů v prvním domě. Pokud totiž chci někoho motivovat, aby se choval řádně, tak o to musí mít zájem. Uvnitř to tedy musí být slušné," uvedl Švarc. Podle něj by se lidé měli spolupodílet na dalších opravách a údržbě domu. "Je to výchovné a uklidňuje to celé to prostředí, aby tam nevznikaly spory," řekl. Právě ke snaze bytového odboru vychovávat má výhrady organizace Člověk v tísni, jež byla také oslovena jako možný správce, ale odmítla. "Po lidech se chce, aby pracovali na domě, na údržbě okolí, malování chodeb. Z našeho pohledu bytový odbor nemá mít roli někoho, kdo vychovává. Přijde nám to až nedůstojné. Obyvatel města, jenž není v problémech, také nemusí pracovat na majetku města, aby si byt zasloužil," řekl šéf plzeňské pobočky Aleš Kavalír.

Město se "Placem" víc zabývá od loňska, kdy se začaly množit stížnosti na soužití s romskou menšinou. Přijata byla některá opatření, uvažovalo se o zřízení domovníka v každém z problematických domů, což je model podporovaný ministerstvem vnitra. "Nevím, proč Plzeň vymýšlí něco nového, navíc proti vůli stávajících nájemníků, když ministerstvo má projekt ozkoušený, fungující a navíc jej dotuje," řekl ČTK zdroj.