Svátečně je naladilo vystoupení dětského pěveckého souboru Jiřičky, který zazpíval přítomným kromě pódia i ze zvoničky uprostřed trhů, aby pak došlo k dlouho očekávanému okamžiku.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Po doznění zvonu na věži katedrály svatého Bartoloměje už na pódium nastoupila kapela Čechomor, aby zazpívala společně se všemi lidmi na zaplněném náměstí šest nejhezčích českých koled. Postupně tak v centru města zazněly Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce Valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. „Já mám rád všechny koledy, které hrajeme, ale nejraději mám Tisíc andělů, které jsme s Františkem Černým složili a nahráli někdy v roce 2002,“ přiznal zpěvák a houslista kapely Čechomor Karel Holas.

O svůj vztah ke zpívání koled se podělil starosta městského obvodu Plzeň 3 David Procházka, který společně s šéfredaktorem Deníku pro západní a jižní Čechy Kamilem Kacerovským všechny zpívající oficiálně přivítal. „Myslím, že na všechny texty koled bych si troufl, ale za sebe jsem moc rád, že přijedou profesionálové, tedy kapela Čechomor. Oni ty koledy vyfiknou mnohem lépe, než když bych se o ně brumendem pokoušel já,“ řekl s úsměvem starosta.

A jak se zpívaly koledy u vás? Zašlete nám fotografie z vaší obce pomocí tohoto formuláře. Rádi je zveřejníme.

Kromě Plzně se na akci Česko zpívá koledy zaregistrovalo dalších více než 800 míst v České republice i zahraničí. Zpívalo se tak i v na náměstích, návsích, v kostelech, domovech důchodců, školách, ale i v domácnostech v rodinném kruhu. Jen v západních Čechách se přihlásilo přes 60 míst. Koledy zazněly například i v bavorské Železné Rudě, kde kromě těch českých koled zazněly i ty německé. Zpívalo se také ve Vatikánu, Španělsku, Norsku či Kanadě.

Konkrétně v Plzni si možnost zazpívat si koledy v historických kulisách města spolu s ostatními nenechalo ujít přes dva a půl tisíce lidí. Pro mnohé je to každoroční milé zastavení v předvánočním shonu a na plzeňské náměstí proto chodí pravidelně. „Jsme tady už asi po šesté. Máme rádi hlavně tu vánoční atmosféru, zpěv a vůni svařáku. A Čechomor je jen taková třešnička, přišli bychom i kdyby tu nehráli. Je jen škoda, že do toho ještě nesněží,“ řekla Deníku čtyřicetiletá Jana z Plzně, která dorazila na náměstí v doprovodu svého přítele.

Vánoční strom 2023, Plzeňský kraj
ANKETA: Vyberte nejhezčí vánoční strom v Plzeňském kraji

Oba dva, stejně jako ostatní zpívající, se už teď mohou těšit na příští zpívání koled, které bude pořádat Deník ve spolupráci s Českým rozhlasem. Odehraje se opět druhou prosincovou středu na plzeňském náměstí Republiky.