Jasné už je například, že za teplo si Plzeňané připlatí od nového roku o 28 procent více než letos. Průměrná domácnost tak za něj zaplatí měsíčně o téměř 270 korun více. Podle vedení Plzeňské teplárenské je důvodem zdražení to, že podnik přijde o všechny státní podpory a zároveň musí pokračovat v dekarbonizaci, tedy odchodu od uhlí do roku 2030. To přijde teplárnu podle jejího ředitele Václava Paška na 7 miliard korun.

Vyšší ceny ohlásila i Vodárna Plzeň. Ta zvyšuje cenu vodného a stočného pro příští rok o více než 6 procent. Současná cena vodného a stočného činí v korunách na kubický metr bez DPH 57,52 Kč a 35,63 Kč. Nově to bude 61,81 korun a 37,09 korun. Vodárně narostly vstupní náklady na nákup surové vody nebo chemikálie nutné pro výrobu pitné vody a také na stavební práce, které souvisejí zejména s obnovou jejího infrastrukturního majetku havarijními či provozními opravami. Loni se přitom cena vody nezvyšovala a Plzeňané letos platili stejnou částku jako v roce 2022. „Zvýšení ceny vodného a stočného je nutné kvůli nárůstu vstupních cen, s nimiž se musíme vyrovnat,“ vysvětlil generální ředitel Vodárny Plzeň Jiří Kozohorský.

Na Metalfestu opět zazpívá Tarja Turunen, tentokrát v doprovodu bývalého člena Nightwish Marka Hietaly.
Kultura v kraji v roce 2024: Rok české hudby, ale i Sting, Tarja a Jiří Suchý

Zvedá se i cena jízdného a předplatného v plzeňské MHD. Jednotlivé jízdné bude vyšší o 4 koruny, nově tedy běžný cestující zaplatí za klasickou standardní přestupní jízdenku s platností na 30 minut od nového roku 24 korun. Štípací jednorázová nepřestupní jízdenka, která stojí aktuálně 22 korun, bude za 26 korun. To je přibližně zdražení o 16 až 20 procent. Celoroční předplatné se ze stávajících 4 252 korun zvedne od nového roku na 4 574 korun, půlroční předplatné pak naroste na 2 646 korun a měsíční vzroste ze současných 508 na 546 korun. Naposledy Plzeňské městské dopravní podniky zdražovaly jednotlivé jízdné v loňském roce, konkrétně o dvě koruny, předplatné tehdy zůstalo na stejných hodnotách.

Vlivem zdražení jízdenek v MHD se mírně zvedne i cena jízdného v celém Plzeňském kraji.

„Snažíme se udržet nízkou hladinu integrované jízdenky po celém kraji tak, jak ji máme zavedenou. Zatím si myslím že jsme nejlevnější v ČR co se týká integrované dopravy, ale k drobnému navýšení dojde. Město Plzeň zdvihá cenu jízdenky uvnitř města Plzně, tedy v městském okruhu o 4 koruny, a do ceny integrované jízdenky se to promítne dvěma korunami,“ informoval Petr Náhlík, projektový manažer společnosti Poved.

Čtyřčata lva berberského
Mláďata na západě Čech: První odchovy ohrožených druhů i roztomilá lví čtyřčata

Zvyšovat se v Plzni naopak nebudou poplatky za svoz komunálního odpadu a i v plzeňské kultuře se ceny mění jen minimálně. Vstupenky na svá divadelní představení například nezdražuje Divadlo J. K. Tyla v Plzni. „Plošné zvýšení cen neplánujeme, pouze u vybraných titulů navyšujeme vstupné u nejžádanějších míst v hledišti,“ potvrdila Deníku mluvčí divadla Edita Laštovková. A pouze o inflaci se chystá navýšit vstupné na své koncerty Plzeňská filharmonie.