„Komisi jsme předložili krabici, jejíž víko mělo stejnou podobu jako titul naší přihlášky. Uvnitř se ukrývaly bonbony. Členům jsme je nabídli. Pod každým cukrovím bylo jedno písmeno, které uvozovalo jednotlivé části naší prezentace,“ popisuje náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová. Řeči se při jedné z nich chopila sama. Práci měla ale podle svých slov poněkud ztíženou. „Roman Černík, který po celou dobu naší prezentace pobíhal v klaunovském převleku po místnosti, hrál si s maňáskem a vykřikoval, mi těsně před tím, než jsem začala mluvit, narazil klaunský nos. Bylo pak těžké se soustředit,“ vypráví se smíchem Krejsová. Na závěr pak všichni členové týmu porotcům zazpívali.

Podle manažera plzeňské kandidatury Petra Šimona prý komise po vystoupení sdělila, že něco podobného ještě nikdy neviděla. V dobrém slova smyslu. „To nás samozřejmě potěšilo. Chtěli jsme to založit na hravosti a energii. Stejně by to mělo pokračovat s celou kandidaturou,“ dodává Šimon.

Představení projektů konkurenčních měst, Ostravy a Hradce Králové, nikdo z Plzeňáků vidět nemohl. „Všechno bylo přísně utajené. Nesmělo se tam ani natáčet ani fotit,“ vysvětluje Šimon.

Tým kandidatury má teď zhruba půl roku na doplnění přihlášky. „Dalším úkolem je zapojení širší veřejnosti. Zatím jsme se soustředili hlavně na osobnosti kulturního života,“ říká Šimon. Po Plzni bude také jezdit tramvaj v barvách kandidatury, kde se budou přímo za provozu občas konat různé akce.

Příští rok navíc do Plzně přijede delegace složená z členů hodnotící komise. „Návštěva bude ohlášená. Máme ale informace, že předseda komise Robert Scott ještě navíc kandidátská města projíždí s manželkou inkognito. Takže i to se může stát,“ doplňuje Šimon.