Příprava projektu, který by měl radikálně změnit okolí kruhového objezdu Rondel v Plzni a spodní část Karlovarské třídy, spěje do finále.

Největší plánovanou změnou je vyrovnání terénu Rondelu, kruhový objezd by následně nahradily křižovatky. Poblíž Kauflandu by měla vzniknout tramvajová zastávka, náměstí i několik stromořadí.

„Cílem je celý Rondel přestavět na městský bulvár tak, že se celé těleso komunikace včetně tramvají zvedne nahoru na jednu úroveň,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule.

Tato chystaná úprava jedné z hlavních dopravních tepen západočeské metropole se ovšem setkává i s nevolí občanů. „Přijde mi to jako šílenost. Nejdřív udělají na Karlovarské pruh navíc a teď budou Rondel zasypávat. Navíc ho chtějí nahradit křižovatkami. To budeme stát ráno v křižovatce i několik hodin. Už teď se tam dá sotva projet,“ kritizuje plánovanou změnu řidič Filip Soukup.

„Základním předpokladem pro zahájení takové stavby je vybudování západní části městského okruhu. Ten by měl být dokončen v roce 2022, takže máme 4 roky na pečlivou přípravu celého projektu. Každopádně dopravní situaci ve městě to rozhodně zhoršit nemůže,“ obhajuje plán Vozobule.

Architekt Útvaru koncepce a rozvoje Jaroslav Holler sdělil, že se změnou spodní části Karlovarské třídy počítala už územní studie z roku 2015.

Investory přestavby by mělo být město Plzeň a Ředitelství silnic a dálnic. Náměstek by chtěl návrh představit zastupitelstvu v průběhu jara.