To vše se stane realitou díky jedinečnému festivalu Kontejnery k světu, jehož cílem je oživit opomíjená místa v západočeské metropoli.

Díky zázemí modulárních kontejnerů, které se používají třeba ke stavbě mateřských školek, vznikne před Západočeským muzeem půjčovna koloběžek či fotografická dílna v OC Cenrum Doubravka, další místa ožijí hudbou, divadlem či sportovními aktivitami

„Celkem se jedná o třicet lokalit po celé Plzni. Snažili jsme se obsáhnout veškeré městské části a propojit tak navzájem celé město," vysvětluje členka organizačního týmu Hana Čekanová.

Čtyři týdny trvající festival se rozjede v pátek 10. května. Už nyní si ale Plzeňané mohou prohlédnout zázemí prvního kontejneru. Ten vznikl ve spolupráci s filmovým festivalem Finále v Kopeckého sadech. „Jedná se o odpočinkovou čítárnu, v níž si lidé mohou půjčit knížku nebo sem přinést svoje knihy a vyměnit je za ty, co tady máme my," říká Čekanová s tím, že místo zároveň slouží jako informační centrum k celému festivalu Kontejnery k světu.

Výrazně modrý plechový kontejner, který má většina lidí spojený s dělníky na stavbách, zde však už brzy nahradí modernější bratříček. „Teď se jedná o takovou první vlaštovku, která brzy odlétne, a na tomto místě bude stát nejmodernější celoprosklený kontejner," říká hlavní organizátor projektu Jakub Mareš.

Zatímco některé ze třiceti kontejnerů budou otevřené každý den a lidé je budou moci navštěvovat průběžně, jinde bude dění soustředěné na konkrétní hodinu. To je případ třeba hudebního kontejneru U Ježíška, kde vystoupí Petr Wajsar a Hifi, Lubomír Nohavica a Ogari nebo Plzeňská filharmonie.

A právě vrata hudebního kontejneru se s předstihem otevřou už tuto středu, kdy na louce U Ježíška vystoupí frontman kapely Chinaski Michal Malátný a jeho přátelé. Jejich vystoupení začne v 19 hodin, už od 16 hodin ale na místě bude fungovat bar a hrát živá hudba.

Na jiných místech se o program postarají neziskové organizace, mladí výtvarníci či sportovní kluby. Pro ty, kdo se k projektu nestihli včas připojit, nechali organizátoři volné dva kontejnery – u zimního stadionu a na Vinicích v ulici Na Chmelnici.

Festival současně proběhne také v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Zlíně a Mariánských Lázních. V Plzni jej finančně podpořilo Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015.

Vybrané ontejnery a jejich zaměření

Bazén Slovany: skauting
Bolevecký rybník: vodní
Borský park: komunitní kavárna
Campus ZČU: hvězdárna, 
7 KYČN (galerie s workshopy)
Doubravka OC Centrum: 
foto dílna
Gerská/Studentská křižovatka: ekologický gardening
Hlavní pošta: design fashion
Chodské náměstí: centrum architektury
Chvojkovy lomy: sportovní
Masarykovo náměstí: vzdělávání pro život
Mikulášské náměstí: multikulturní
Mlýnská strouha: literární
nám. Milady Horákové: Anděl café&bar
nám. Míru: zdraví
nám. Republiky: prezentace neziskovek, virtuální spojení do dalších zapojených měst
Proluka: Best of Art
Štruncovy sady: kostel
U Ježíška: hudební