„S přicházejícími předjarními dny příroda sice nabízí stále více zdrojů potravy pro všechny druhy ptactva, avšak sypané krmení v krmítkách a jejich blízkosti je pro ptáky pořád velmi lákavé. V těchto dnech se však ukázalo v krmítkách a pítku v Borském parku vážné riziko hromadného přikrmování. V neděli byl u krmítka v lesní části parku nalezen paní Jitkou Karlovou čížek lesní s příznaky „krmítkové nákazy“ – trichomonózy,“ informoval Karel Makoň z DESOP a záchranné stanice živočichů v Plzni.

Ptačí trichomonózu podle šéfa plzeňských zvířecích záchranářů nelze podcenit. Jde o parazitární onemocnění, které postihuje hlavně zrnožravé ptáky, především zvonky. Trichomonózu způsobují prvoci bičenky drůbeží (Trichomonas gallinae), které cizopasí v krku ptáků. Napadeným ptákům zduří sliznice, nemohou polykat, postupně slábnou a hynou hlady třeba uprostřed plného krmítka.

Ptáka nakaženého trichomonózou poznáme na první pohled. Bývá načepýřený, apatický, často má od slin mokré peří okolo zobáku. Posedává většinou někde v závětří, mhouří oči a pokud vůbec ulétne, tak až na něj téměř sáhneme. Volně žijící ptáky napadené trichomonózou bohužel nejde léčit. A tak čížek lesní z Borského parku do několika málo minut od nálezu uhynul.

Po incidentu s kanoistou na Radbuze v Plzni musel být labuťák Trenér i s partnerkou odchycen a byli převezeni na klidnější lokalitu.
Napadl kanoistu, rozšlapal mu loď. Labuťák se i s družkou musel stěhovat

„Na základě tohoto zjištění jsme proto v pondělí ihned všechna naše krmítka a pítka v Borském parku vyčistili. Součástí akce bylo i odstranění krmení okolo krmítek a vydezinfikování prostoru vápnem. Obě stojanová krmítka i pítka byla označena tabulkou se zákazem krmení ptáků i veverek tak, aby se nákaza na lokalitě nešířila dále a zabránilo se shlukování ptáků,“ uvedl Makoň. Dodal, že je nutné, aby označená místa zůstala v tomto stavu až do odvolání a lidé vysadili krmení minimálně na dva až tři týdny.