Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeň bojovala Bártovou písní i happeningem

Plzeň - Cesta k vítězství byla dlouhá a provázela ji řada akcí a projektů. Poprvé představitelé Plzně zveřejnili svůj zájem kandidovat na Evropské hlavní město kultury 2015 v roce 2007 na reprezentačním plese. Ten se tehdy odehrál v duchu měst, která již držitelem titulu byla.

9.9.2010 3
SDÍLEJ:

Happening na Americké třídě v Plzni - jedna z nejvýznamějších akcí, která podpořila kandidaturu PlzněFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Od začátku bylo jedním z hlavních cílů zapojení veřejnosti. To je ostatně i jedním z kritérií. Lidé se mohli například vyjádřit k tomu, co by v příštích letech mělo v Plzni v kulturní oblasti vzniknout. Setkávali se také zástupci místních kulturních či neziskových organizací. „Jedno z hlavních pozitiv celé kandidatury je právě zmapování možností, které Plzeň skýtá. A také fakt, že začaly spolupracovat instituce, které o sobě do té doby vůbec nevěděly,“ říká Roman Černík z projektu Plzeň 2015.

Zájemci z řad veřejnosti se mohli na podzim roku 2008 v rámci kulturní diskuze setkat s představiteli kulturních institucí. „Akci jsme uspořádali hlavně proto, aby Plzeňané měli možnost mluvit s lidmi, kteří se kulturou aktivně zabývají,“ uvedl tehdy Petr Šimon z kandidatury.

Teprve začátkem loňského roku, kdy byla soutěž oficiálně vyhlášena, se začaly objevovat hlasy z dalších měst České republiky, která o kandidatuře rovněž uvažovala. Byly mezi nimi například Brno, České Budějovice a také Hradec Králové a Ostrava. Právě poslední dvě jmenované krajské metropole nakonec přihlášku také podaly.

V srpnu získala Plzeň na svou stranu významnou osobnost. Uměleckou ředitelkou projektu se totiž stala zakladatelka prestižního mezinárodního festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Ve stejný měsíc podpořil západočeskou metropoli zpěvák Dan Bárta písní Nebe nad Plzní, která se stala hymnou projektu.

Přihlášku, která čítala dvě stě čtyřicet stran, odevzdala náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová na ministerstvo kultury jednatřicátého října 2009. „Práce na dokumentu trvala dva roky a myslím, že je vidět, že se na něm nic neodfláklo,“ komentovala událost Krejsová.

Důležitým mezníkem snahy dosáhnout titulu byl osmý prosinec. Ten den se totiž rozhodovalo, kdo z trojice Plzeň, Ostrava a Hradec Králové nepostoupí do finále. Černý Petr nakonec zůstal v ruce východočeskému městu. Plzeňská prezentace třináctičlennou komisi, složenou z českých i zahraničních odborníků, zaskočila zábavností a hravostí. I to městu zajistilo postup.

Plzeň tak mohla pokračovat v přípravách. Do těch patřila pravidelná kulturní setkání v kavárně Inkognito i akce v lokalitě U Zvonu. Představili se tu tanečníci, muzikanti, kejklíři či literáti. V letošním roce tradice pokračuje, pouze se změnilo místo konání. Každou středu lze produkce navštívit v prostoru u Mrakodrapu. Zároveň tým kandidatury musel zapracovat na odstranění nedostatků v přihlášce, které mu porotci vytkli. Patřila mezi ně třeba nejasná programová část nebo málo upřesněný evropský rozměr a úzký tým kandidatury. I proto se město rozhodlo účastnit různých mezinárodních projektů či konferencí.

Tým se rozrostl zhruba na sedmdesát členů. „Ten užší se skládal asi ze třiceti lidí, ale pokud bych měl spočítat všechny, kteří se nějak aktivně podíleli, dostali bychom se tak na tři stovky,“ sděluje Černík.

Asi největší akcí, která se konala přímo v rámci kandidatury, byl happening na Americké třídě, který část bulváru na jeden den uzavřel pro dopravu. Představila se řada plzeňských umělců i neziskových sdružení.

Lidé se mohli přímo zapojit například při fotografických a výtvarných soutěžích či posíláním scénářů pro projekt Plzeňský film. K projektu Plzeň 2015 se přihlásila i většina tradičních akcí. Logo kandidatury tak propagovaly například festivaly Na ulici, Finále i novinkový Metalfest. Zapojil se i Pilsner Fest, Divadlo, Skupova Plzeň nebo Smetanovské dny.

Autor: Ladislav Vaindl

9.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Pavel Šour (vlevo) a jeho manažer Marek Jelínek.

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Kabát: Ve středu podpisy, ve čtvrtek koncert

Plzeň - Skupinu Kabát  měli lidé možnost vidět ve středu v obchodním centru Plzeň Plaza, kde členové nejznámější české rockové kapely rozdávali podpisy v rámci své autogramiády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení