Minimálně do konce února bude probíhat sbírka Pomoc, která zahřeje, jejíž druhý ročník vyhlásilo město Plzeň.Minimálně do konce února bude probíhat sbírka Pomoc, která zahřeje, jejíž druhý ročník vyhlásilo město Plzeň.Zdroj: MMP Plzeň„Město i letos připravuje několik zimních opatření napříč odbory magistrátu ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Jedním z nich je 2. ročník městské sbírky Pomoc, která zahřeje, jejímž cílem je od veřejnosti získat jakékoliv vybavení, které pomůže lidem bez domova přečkat období nízkých venkovních teplot,“ vysvětlila radní pro oblast bytovou včetně sociálního začleňování Světlana Budková.

Tak jako loni mohou lidé darovat funkční věci, které už sami nepotřebují, přispět samozřejmě mohou i koupí něčeho nového. „Potřebné jsou zejména bundy, kabáty, čepice, rukavice, teplé boty a ponožky, termoprádlo, zateplené kalhoty, spacáky, stany a karimatky, ale třeba i šály či staré deky. Lidé bez domova ocení taktéž, když dárci nezapomenou ani na jejich psí doprovod, je možné tedy darovat i granule či vybavení pro psy,“ uvedla Lenka Walterová, pověřená vedoucí odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování, který sbírku organizuje.

Mše ke 30. letům Diecézní charity Plzeň v katedrále sv. Bartoloměje v  Plzni.
Diecézní charita Plzeň pomáhá už třicet let, jubileum připomněla mše v katedrále

Oproti loňskému roku došlo k rozšíření sběrných míst. V centru Plzně se jedná o Univerzitní kavárnu Družba na adrese Sedláčkova 19, druhým místem je sídlo Diecézní charity Plzeň v Cukrovarské 16 a třetím novým místem je Kontaktní místo pro bydlení na adrese Jagellonská 8.

V nadcházející zimě pomohou lidem bez domova v Plzni i další opatření. V plzeňském DEPO2015 v Cukrovarské ulici Zimní nouzové centrum, které bude provozovat Středisko křesťanské pomoci Plzeň (SKP). Zřízeno bude v prostorách bývalé myčky Depo, kde bude provozováno v mrazivých nocích a nabídne nocleh včetně základní péče a sociálního poradenství. Oproti loňsku bude zajištěn lepší tepelný i hygienický komfort jak pro klienty, tak pro pracovníky. Součástí nocležiště budou toalety a sprchy. Na provoz nocležiště schválili zastupitelé pro SKP dotaci 935 tisíc korun. Kapacita je plánována pro 70 osob.

Hlídka strážníků Městské policie na kontrole plzeňských bezdomovců.
Kartony, silniční most i zděné ruiny. Mrazu se bezdomovci v Plzni nebojí

Ze 45 lůžek na 101 byla letos díky výstavbě nové budovy navýšena kapacita noclehárny, kterou provozuje Městská charita Plzeň (MCHP). Během dne bude MCHP nadále zajišťovat své nízkoprahové denní centrum a provozovat terénní službu, která poskytuje osobám bez přístřeší deky, karimatky a stany. Lidé bez přístřeší budou moci využít také volné kapacity, které Středisko křesťanské pomoci Plzeň nabídne v tzv. iglú.

Diecézní charitě Plzeň byla schválena dotace ve výši 50 tisíc korun na nákup zimního vybavení, které bude distribuovat prostřednictvím svého humanitárního skladu. Oblastní spolek Českého červeného kříže přislíbil poskytnutí sanitního vozu k potřebným výjezdům a ošetření v rámci projektu Street medicine v Plzni.