Deník v průběhu 14 dnů sledoval několik náhodně vybraných stanovišť tříděného odpadu na území města. Přetékající nádoby na odpad a černé skládky kolem nich převažují.
„Hodně mi vadí, že denně koukám na přeplněné popelnice, kde se hromadí odpadky," zlobila se lékařka Blanka Sovová, která má na Borech ordinaci.
Obvody, na jejichž bedrech svoz odpadu a úklid leží, problémy přiznávají, ale hájí se nedostatkem peněz.
„O nepořádku víme a uklízíme ho. Ale je to jako vždy o penězích. Pokud bychom přidali ještě jeden svoz týdně navíc, přišlo by to obvod měsíčně na půl milionu," zdůrazňuje místostarosta centrálního městského obvodu Radislav Neubauer.
Největší plzeňský obvod sváží tříděný odpad třikrát týdně. „Nejčastěji odvážíme plasty. Firma, která odvoz zařizuje, uklízí i nepořádek kolem, " uvádí Josef Fiala, vedoucí odboru životního prostředí z třetího městského obvodu.
Hlavním problémem se ale stávají černé skládky, které vznikají z domovního odpadu, který lidé vyhazují právě k popelnicím určených na třídění. „ Každé úterý a pátek tato místa musíme objíždět a skládky uklízíme," dodává Fiala.
Naději vkládají obvody do nové vyhlášky, kterou město chystá a problém s přeplněnými kontejnery i nedostatkem peněz na jejich častější vyvážení vyřešit. „Vyhláška ukotví celoměstský systém svozu. To rozhodně přinese větší efektivitu. Když vše půjde dobře, mohla by začít platit v druhé polovině příštího roku," ujišťuje ředitel Plzeňských komunálních služeb Petr Baloun.
Třídit odpad zvládáme, uklízet bohužel nikoli
Nepořádek v okolí kontejnerů na tříděný odpad působí již jako běžný kolorit města. „Takové smetiště přímo v centru, to je opravdu pěkná vizitka," ironicky komentuje poházené odpadky a nepořádek kolem kontejnerů v Sedláčkově ulici Anna Bláhová.
Jak se ale s takovou situací vypořádat? „Samozřejmě, že vítáme a reflektujeme náměty občanů. Stačí, aby se na nás obrátili a sdělili, na který odpad by měl kontejner přibýt a my se snažíme jim vyhovět," tvrdí Blanka Strejcová z odboru životního prostředí městského obvodu Lhota.
Její slova potvrzuje Josef Fiala z odboru životního prostředí na ´trojce´. „Měli jsme dokonce anketu, ve které si občané sami určovali, kde a kolik popelnic by mělo být."
Problémem ale mohou být i samotná stanoviště. „V centru Plzně se k umístění vyjadřují památkáři. V mnoha ulicích hlídají jejich rozmístění dopravní policisté, protože kontejnery nesmí vadit řidičům ve výhledu," popisuje další úskalí třídění ve městě Fiala.
„Lidé by si ale měli uvědomit, že objem odpadu mohou sami účinně zmenšit. Stačí poctivě sešlapávat pet lahve a kapacita nádoby se rázem zvýší," nabádá Šárka Nováková ze společnosti Eko-kom.
Vedle nevzhledně přetékajících kontejnerů jsou dalším problémem černé skládky lemující stanoviště.
„Lidé si zvykli, že to pravidelně uklízíme, a spoléhají se na to. Zatímco loni nám na úklid celého obvodu stačila jedna šestikubíková nádoba, dnes ji stačí zaplnit dvě místa," popisuje místostarosta Radislav Neubauer z třetího městského obvodu.
Trojka chystá ve spolupráci s Městskou policií projekt, který by měl problém s černými skládkami minimalizovat.