Třídenní návštěvu kraje zahájí hlava státu v poledne v Plzni. Prezidentský pár budou provázet hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann a primátor Plzně Pavel Rödl, oba s manželkami.

Před radnicí by se měla prezidentská kolona objevit chvíli před jedenáctou hodinou a po uvítání a tiskové konferenci se vydá prezident na procházku centrem města. Zavítá do katedrály sv. Bartoloměje, kde se setká s biskupem Františkem Radkovským, krátce se zastaví v Galerii Masné krámy. Odpoledne pobeseduje se studenty Západočeské univerzity a navštíví provoz Škoda Transportation. Livie Klausová zhlédne odpoledne nadační hotel a rekondiční centrum pro nemocné U Pramenů na Roudné a společně s manželem pak plzeňskou synagogu. V 17 hodin je naplánovaná autogramiáda v knihkupectví NAVA na náměstí Republiky.

Na oběd pozval prezidentský pár plzeňský primátor s manželkou do hotelu U Zvonu. Podávat se bude například terina z králičího hřbetu, medailon z telecí pečeně s vinnou redukcí na šťouchaných bramborech a glazovaných šalotkách či tian z čokoládových placiček s kompotem z kyselých višní a jemným tiramisu krémem. Slavnostní večeře pořádaná hejtmanem se uskuteční na závěr dne v malém sále Měšťanské besedy. V hotelu U Zvonu by měl prezidentský pár přenocovat.

„Žádná omezení kvůli návštěvě na radnici nebudou platit. Lidé si mohou přijít vyřizovat svoje záležitosti jako v kterýkoliv jiný den,“ potvrdila mluvčí magistrátu Zdena Kubalová.

Pravděpodobně nejblíž k prezidentovi budou mít lidé při autogramiádě v knihkupectví NAVA na náměstí Republiky.

Do Plzně se ještě před prezidentskou volbou 8. února chystá i druhý kandidát na nejvyšší státní post Jan Švejnar. Má přijet v pátek 25. ledna a plzeňští sociální demokraté jej už pozvali na reprezentační ples města do Měšťanské besedy. „Koupil jsem mu lístek, bude naším hostem,“ potvrdil Milan Chovanec z ČSSD. Sám se pravděpodobně plesu nezúčastní, protože bude mimo Plzeň, a tak bude v Besedě dělat Švejnarovi společnost krajský předseda strany Václav Votava, soc. dem. kandidátka na nejvyšší krajský post – hejtmana – Milada Emmerová a zastupitel Jiří Bis, kterého hodlají sociální demokraté nominovat na podzim do Senátu.

„Profesora Švejnara jsme pozvali vzhledem k tomu, že bude v Plzni na návštěvě. Měl by se sejít například se zástupci Hospodářské komory. Žádné oficiální přivítání na plese města pro něj nepřipravujeme, pokud organizátoři uznají za vhodné jej pozvat na pódium, je na nich,“ dodal Chovanec.