Frekventované křižovatky totiž budou sledovat nové radary, které dokáží neukázněné řidiče vyfotit a změřit rychlost, jakou se na silnici pohybují.

Úředníci magistrátu pak hříšníky obešlou a vyměří jim pokutu. Městští radní už schválili zadání veřejné zakázky na novou měřicí techniku. Systém má vybudovat soukromá firma a město si jej pak bude pronajímat.

„Ve spolupráci s policií, městskými strážníky a Správou veřejného statku jsme vytipovali 18 míst, kde budou kamery umístěny. Celý systém bude plně automatický,“ potvrdil primátor Pavel Rödl (ODS). Impulzem k pořízení nové techniky je podle něj zajištění větší bezpečnosti řidičů i chodců ve městě.

V Plzni je už nyní nainstalováno dvanáct plechových budek, kam policie střídavě umisťuje dva radary. Tato místa město k instalaci nových aparátů využije. K nim přibude dalších šest stanovišť, zejména na výpadovkách a na kritických dopravních místech.

Primátor odmítá, že by kvůli agendě spojené s vymáháním pokut a obesíláním řidičů přibyli na magistrátu úředníci. „Systém samozřejmě nespustíme najednou, ale vyzkoušíme jej s několika kamerami a uvidíme, jak se bude dařit přestupky administrativně zpracovávat,“ poznamenal primátor. Připustil i pomoc městských strážníků.

Námi oslovení řidiči nad plánovaným projektem většinou nejásali. „Budu si muset dávat větší pozor, nerad bych vydělával jen na pokuty,“ řekl například Jan Vopat.

Pavel Rödl však slíbil, že o všech místech budou řidiči včas vědět a umístění radarů nebude radnice tajit. „Nejde o pokuty, ale o větší bezpečnost na silnicích ve městě,“ ujišťuje plzeňský radní Petr Rund (ODS).