To je jeden z klasických příběhů kuřáků, kterých každoročně kolem stovky vyslechnou lékaři v plzeňské protikuřácké poradně, kam v posledních měsících míří o polovinu více lidí než dříve. Centrum léčby závislosti na nikotinu funguje na Plicní klinice Fakultní nemocnice v Plzni.

„Cigarety podražily a další zvýšení cen se chystá po Novém roce, navíc se letos na jaře na trhu objevil účinnější preparát léčby závislosti na nikotinu,“ vysvětluje zvýšení zájmu o léčbu pracovník poradny Luboš Kusenda.

Nový lék s účinnou látkou vareniclin funguje tak, že odstraní požitek z kouření. „Prostě cigareta už kuřákovi nechutná, takže sice dodržuje pravidelný rituál kouření, ale prodlužují se mu nedopalky, až s kouřením úplně skončí,“ líčí Kusenda.

Studie účinku vareniclinu podle něj dokládá, že kouřit přestane až 40 procent léčených kuřáků. „O tom se nám dosud nesnilo. Byli jsme rádi, když na návyk rezignovalo 15 až 20 procent těžce závislých,“ dodává lékař. Podle něj by bylo nejúčinnější zbraní s kouřením opravdu razantní jednorázové výrazné zdražení cigaret. „Ale to silná lobby výrobců cigaret nikdy nedopustí,“ doplnil Kusenda.

Jak již dříve uvedla pracovnice projektu českých center léčby závislosti na nikotinu, zbraně, které monopolní český výrobce cigaret, firma Philip Morris, používá, jsou někdy za hranicí etiky. Dá se to dokumentovat na studii firmy z roku 2001. Z ní vyplývá, že pro stát je výhodné mít kuřáky, protože tito lidé zemřou dříve, než se dožijí důchodu, takže státu odpadne povinnost vyplácet důchod a jiné sociální dávky. Po tlaku světové veřejnosti se musela firma za studii omluvit.

V Česku na následky kouření denně zemře 50 lidí, což je každé šesté úmrtí. Více než polovina šestnáctiletých Čechů jsou pravidelní kuřáci.