Vysoký nárůst virových respiračních onemocnění nadále přetrvává pouze v okrese Plzeň–město. Podle Krajské hygienické stanice v Plzni (KHS) ale i zde jejich počet klesá.

„Epidemický práh už v současnosti není překročen s výjimkou Plzně nikde. V kraji nyní registrujeme 9054 onemocnění. Nemocnost je 1632,7 lidí na sto tisíc obyvatel,“ uvedl v pátek vedoucí protiepidemio­logického odboru KHS v Plzni Petr Pazdiora. Hranice, při níž se epidemie vyhlašuje, je dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel. Ta je stále překročena v Plzni–městě. „Nemocnost v Plzni je 2156,8. Oproti původním osmi tisícům nemocných na sto tisíc obyvatel se však jedná o výrazný pokles,“ srovnává Pazdiora, který doporučuje nemocným důkladné doléčení. V opačném případě hrozí, že se k nemoci připojí také infekce.

Úbytek pacientů však lékaři zatím nezaznamenali. Mezi nejčastější pacienty s respiračním onemocněním patří děti a důchodci. „Dětem se k virovému onemocnění často připojí i hnisavé záněty, například dutin nebo středního ucha. Tím se doba léčení samozřejmě prodlužuje,“ poukazuje na nejčastější komplikace lékařka ORL Eva Kastnerová. Uvádí také, že tentokrát se virus začal šířit skutečně rychle. „Hned při prvních příznacích rýmy doporučuji hlavně hodně stříkat do nosu. Stačí obyčejná vincentka ve spreji. Hlen se tím zředí, lépe odtéká a nevytváří klima vhodné pro další mikroorganismy, které pak způsobují zánět,“ radí Kastnerová.

Podle lékařů by lidé neměli zanedbávat obyčejné hygienické zásady. „Tím myslím kýchání do kapesníku, papírové i spálit, látkové opravdu dobře vyprat. Kdo nechce riskovat nakažení, měl by se v období epidemie vyhnout prostředí, kde je velká koncentrace lidí. Mezi ně patří koncerty, kina, divadla, městská hromadná doprava a podobně,“ jmenuje praktická lékařka Eva Pohořalová. Právě kvůli tomu se mezi nemocnými nejčastěji objevují děti ve školním věku. Nakazí se ve třídách od svých spolužáků. Důležitá je podle Pohořalové také prevence do níž řadí dostatečný příjem vitaminů nebo otužování. Pacient by nemoc neměl podceňovat. „Čím dříve ji podchytí, tím méně komplikací si později způsobí, často stačí i dva tři dny v teplé posteli. Zároveň tak nešíří nákazu mezi zdravé spoluobčany,“ říká Pohořalová.

Ne vždy jsou k léčbě virózy potřebné léky. „Při lehčích virózách stačí jen klid, teplá postel, teplý čaj a hlavně vlhký vzduch. Ideální jsou zvlhčovače, ale v podstatě úplně postačí otevřené okno,“ radí praktický lékař David Härtel. Pacient s respiračním onemocněním by prý neměl zůstat ležet v nevyvětrané místnosti, vyhnout by se měl cigaretovému dýmu, ale také obyčejným svíčkám.