Žáci devátých tříd jsou jednoznačně pro, vedení středních škol se bojí chaosu při přijímacím řízení.

„Kdo zaručí, že se žák nepřihlásí na všechny tři školy,“ upozornil na jedno ze slabých míst návrhu ředitel Gymnázia Luďka Pika Jaromír Kašpar. Naráží na povinnost žáků, pokud budou přijati na více než jednu školu, aby do určitého data zaslali do jedné školy svoje rozhodnutí tzv. potvrzenku. V této souvislosti se ředitel obává množství soudních sporů. „Navíc vůbec nemám představu, kolik bych měl přijmout dětí, když některé budou přijaté na více škol,“ dodává Kašpar. Návrh se podle něj vytvořil kvůli asi sedmi procentům dětí, které se loni nedostaly. „Podobný počet může být nespokojený i letos,“ myslí si Kašpar. Na námitku, že i vysoké školy musí čelit náporu více přihlášek od jednoho uchazeče odpověděl, že vysoké školy nejsou svázány rozvrhem tak jako ty střední. „Mají obří posluchárny a tím pádem větší variabilitu při tvorbě rozvrhu. My jsme svázáni počtem třiceti žáků ve třídě,“ myslí si Kašpar.

Za nesmyslný považuje návrh i ředitel Střední hotelové školy a učiliště v Plzni Miroslav Široký.

Podle něj pošlou deváťáci potvrzenku na jednu školu, ale během prázdnin si to mohou rozmyslet a budou se domáhat přijetí na jinou.

„Je větší šance, že se dostaneme na vybranou školu,“ uvedla si Kristýna Bretschneiderová z 9. A 16. ZŠ v Plzni. „Chci jít na gymnázium a to je velký risk vybrat jen jedno,“ myslí si student. „Bude to znamenat větší svobodu pro studenty,“ dodává další spolužačka Tereza Vaňová.

Návrh zatím schválila vláda. Bude tedy muset projít i parlamentem a senátem, takže není úplně jisté, zda se bude z časových důvodů týkat i letošních deváťáků.