Ve městě zůstalo zhruba jen pět půjčoven a ty ještě bojují o přežití. Likviduje je velká konkurence v levných dvd v trafikách a pirátské kopie filmů na internetu. Proto některé půjčovny zavírají nebo se slučují. Zavřely například půjčovny na náměstí T. G. Masaryka, v Sedláčkově ulici, na Slovanské třídě a pobočka v Třemošné.

„Já osobně jsem už zavřel tři půjčovny a nevím, jestli to bude mít nějaký efekt. Sotva vyděláme na provoz a ostatní náklady, jsme na třetině původních tržeb,“ potvrdil vedoucí sítě půjčoven Mediabraun Petr Leibl. „Kromě ostatních důvodů je současná mládež líná někam chodit a na internetu jsou některé filmy k mání již před premiérou,“ uvádí další z důvodů úbytku zákazníků.

Hrubým odhadem v Plzni zbylo pět provozoven a o zákazníky musí bojovat. „My třeba vezmeme osm kusů novinky, kdežto ostatní jen dva na pobočku. Pak tam ty tituly nejsou a lidé si je chodí půjčovat k nám,“ říká Ondřej Krátký z půjčovny v aleji Svobody.

V půjčovně v Husově ulici se snaží tržby vylepšit odprodejem titulů zavřených poboček nebo levnějším půjčovným starších filmů. „Hlavní problém je internet a magazíny. My nemůžeme moc zlevňovat, nevyplatilo by se to,“ podotkla pracovnice Jaroslava Jágrová. Jen díky tomu, že se některé pobočky zavírají, hlásí zbylé půjčovny relativně stálý počet klientů. Někteří lidé odcházejí, ovšem ze zavřených půjčoven přicházejí jiní.

„Za den tu máme tak sto návštěvníků, kolik si jich půjčí, to ale nevím,“ dále uvádí Krátký z půjčovny v aleji Svobody.

Průměrná půjčovní návštěvnost z ostatních obchodů je kolem 30 lidí za den. Klientela je věkově různorodá a rovněž se liší i žánry půjčovaných filmů. Půjčují se filmy dobrodružné, romantické, kreslené i horory. Nejvíce letí novinky jako 96 hodin, Oko dravce, Den, kdy se zastavila země nebo Austrálie.

Prodejny DVD jsou na tom podstatně lépe. „Máme mírný propad, to ano, ale je stejný jako každé prázdniny,“ říká Jiří Kučera z prodejny na Koterovské ulici. Věková kategorie návštěvníků je mezi 25 až 50 lety, občas se přijdou podívat i děti. „Stále se prodává Bolt a série Simpsonových, z novějších je to Austrálie, Výměna a Den, kdy se zastavila země. V červenci pak očekáváme zvýšení, až vyjde například Stmívání a v srpnu Milionář z chatrče,“ uvádí Tomáš Boroš z Radčické ulice.

Všichni se ale shodují, že odliv, ať už větší či menší, také způsobily příbalová DVD u novin a magazínů. Za půjčovní cenu se v trafikách dají sehnat i vcelku nové filmy a kupujícímu navíc odpadnou starosti s vracením. „Lidé DVD kupují. Nedokážu říct, jestli hodně nebo málo, ale prodávají se každý den,“ říká Sabina Hefnerová z obchodu na náměstí Republiky.

Eliška Hřebenářová