Zapomeňte na rosničky ve sklenici. Nesledujte, jestli vlaštovky létají vysoko v oblacích nebo při zemi. A už vůbec na obloze nehledejte červánky. Předpovídání počasí je věda. O tom se mohli přesvědčit návštěvníci Hydrometeorologické stanice v Plzni na Milkulce, která byla v sobotu mimořádně otevřena i pro veřejnost.

Rosničku byste tu opravdu hledali marně. Meteorologové mají totiž stoly plné počítačových monitorů. Na jednom jsou vidět radarové snímky Evropy, na dalším obrázky ze satelitu. Vedle zase předpovědní modely počasí.

Další obrazovka zase září modrými a zelenými barvami. „To je srážkový model. Tam kde je modrá barva prší jen slabě. V místech, kde je barva zelená, tam už pořádně leje,“ vysvětluje plzeňský meteorolog Ivo Bohman a ukazuje na vedlejší monitor, kde je vidět celá republika a všechny její meteorologické stanice s takzvaným pavoukem. To je změť čísel a značek, které laikovi neřeknou vůbec nic.

„Pavouk nám zobrazuje podrobné informace o počasí z každé stanice. Černé kolečko například značí oblačnost. Pokud je celé vyplněné černě tak, že tvoří černý puntík, je zataženo. Pokud už je část puntíku bílá, oblačnosti ubývá,“ ukazuje Bohman.

Na nezájem veřejnosti si plzeňští meteorologové nemohli stěžovat. Stanice byla už od rána plná lidí a během dne ji prošly desítky návštěvníků.

Více čtěte v pondělním Plzeňském deníku.