Svůj názor přišlo vyjádřit celkem dvě stě devadesát pět obyvatel. Sedm volebních lístků však bylo vyplněno špatně, proto volební komise započetla dvě stě osmdesát osm platných hlasů. "Pro Přeštice hlasovalo celkem dvě stě osmdesát šest lidí, jen dva hlasy byly proti," sdělil Deníku starosta Dnešic Karel Malý.

Jak jsme vás naposledy informovali, platnost referenda by měla být podmíněna alespoň padesátiprocentní účastí všech právoplatných voličů, což uvedli i někteří členové volební komise. Takové účasti ale dosaženo nebylo.

Podle starosty Malého ale stačí třicet pět procent. "Výsledky voleb dáme v pondělí na právní rozbor. Domníváme se ale, že takové referendum, jaké jsme uspořádali my, podmiňuje zákon pětatřicetiprocentní účastí s podmínkou, že dvacet pět procent hlasujících bude pro, čemuž naše výsledky odpovídají," sdělil Malý.

O platnosti referenda se tedy ještě rozhodne. Výsledky poté pošlou zástupci obce na ministerstvo vnitra. "Je to jeden z rozhodujících kroků, na který navážou ještě další. Máme přislíbeno, že pokud doložíme vše, co máme, změní ministerstvo na základě toho vyhlášku o tom, kam spadáme," řekl Malý s tím, že ke změně spádovosti by kvůli množství administrativy mohlo dojít až v lednu 2010.

Pro Přeštice hlasoval i dnešický občan Josef Křen. "Pro mě samotného ten Stod tak hrozný není, protože mám auto. Pro ty, kteří ho ale nemají, je Stod z hlediska dopravy špatně dostupný. Myslím, že je to veliký problém zejména pro starší lidi," vyjádřil se Křen.

Podle jiného dnešického obyvatele je spádovost pod Stod doslova postavená na hlavu. "V Přešticích je všechno. Člověk tam jde k doktoru, do lékárny, nakoupí si, a u toho by si mohl zajít i na úřad, což by velice ušetřilo čas. Dnes je to tak, že sociálka a matrika je Dobřanech, živnosťák ve Stodě a úřad práce v Přešticích. K tomu není co dodat," sdělil.