„Jezdím kolem podchodu u křižovatky ulic Americká a Sirková, kde mě již celé roky popuzuje veřejné osvětlení. Silné žárovky svítí pánubohu do oken, osvětlují zeď, křoví a trávu. V rámci rozpočtu jde asi o malý peníz, ale vím, že takhle zbytečně se tam svítí už řadu let. Ty desítky tisíců korun by se přece daly využít lépe," diví se muž. Před lety zkusil zajít na radnici i na Správu veřejného statku (SVS), ale nic se nezměnilo. Když přešla ČSSD z opozice do koalice, zkusil to znovu. „Jsem zklamán. Mám pocit, že politiky malé případy a malé peníze nezajímají. Nestarají se, co nás trápí."

Náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková však oponuje: „Přestože záležitost nespadá do mé kompetence, není mi lhostejné plýtvání elektrickou energií, potažmo penězi za ni vynaloženými. Stížnost byla přenesena na poradu, dostal ji na starost Technický úřad magistrátu, který v současné době prověřuje možnosti řešení." Případ tedy nespadá ani pod Odbor správy infrastruktury při Magistrátu města Plzně. „Pokud dostal záležitost na starost Technický úřad MMP, určitě jsou již prověřovány možnosti řešení našimi kolegy ze Správy veřejného statku města Plzně," říká Miloslav Soukup z výše uvedeného odboru.

Na SVS se však o ničem neví. Viktor Lang z oddělení techniků veřejného osvětlení se k plýtvání elektrickou energií odmítl vyjádřit. „Nemám dostatečně přesné informace, o jaký problém se svítidly se v prostoru kolem podchodu v Sirkové ulici jedná. V této věci se na naše oddělení veřejného osvětlení nikdo z řad občanů neobrátil," sděluje Lang.

Písemně doložený fakt, že se podle Evy Herinkové i Miloslava Soukupa musel případ na Správu veřejného statku již dávno dostat a že zde jejich kolegové „již určitě prověřují možnosti řešení", už ale Viktor Lang nekomentoval. „Ověřil jsem si, že je těžké se něčeho dovolat. Ale nevzdávám to, jednou ta světla třeba zhasnou. Je možné, že v době, kdy se čtenáři o mé anabázi dozvědí, už svítit nebudou. Snažím se o to ale už pět let a bez úspěchu. Město neustále volá po šetření, ale tímto konkrétním případem, kdy bychom se mohli přesvědčit, že zastupitelé opravdu šetřit chtějí, se příliš nezabývají. Mají mě za blázna," uzavírá Josef Míka.