„Mladší psi mají štěstí, ale o starší poslední dobou takový zájem není. A přitom jsou opravdu hodní,“ říká Andrea Kolmanová ze spolku Storgé, který v jihoplzeňském Borovně provozuje psí útulek. Zařízení je většinu času plné, ale jeho obyvatelé se mění.

V útulku je aktuálně patnáct psů – nejen kříženců. Někteří jsou zadaní, někteří ne. „Prázdné máme jen místnosti pro karanténu,“ dodává Andrea Kolmanová. Nejnovějšími borovenskými přírůstky jsou fenky křížence Bella, Adélka a Keysy, které by si prý zasloužily co nejlepší péči. „Stejně tak i dlouhosrstý jezevčík, kterému říkáme Pajda. To je už starší pes, ale velmi temperamentní a mazlivý. Ke staršímu člověku by se hodil ideálně, do bytu i na procházky,“ říká.

Útulek funguje od května 2015 a na jižním Plzeňsku je jediný. Vloni se spolku Storgé podařilo získat 80tisícovou dotaci od Plzeňského kraje a postavit vrt s pitnou vodou pro psy. Letos by měl následovat další netrpělivě očekávaný projekt – stavba venkovního výběhu, který útulku zatím chybí. Má vzniknout na sousedním pozemku, spolek se chystá zažádat o dotaci program IROP a na její spolufinancování stále pořádá sbírku. Na výběh může libovolnou částkou přispět každý prostřednictvím účtu 933 900 9339/0800.

Venkovní výběh by útulku usnadnil hlavně venčení psů, se kterým jeho provozovatelům dnes často pomáhají dobrovolníci z řad žáků i studentů nebo lidé, kteří navštěvují akce, jež útulek pořádá. Výběh potřebuje útulek momentálně víc než další kotce, které jsou však v plánu také.

Jaké psy v borovenském útulku právě mají nebo jaké hledají jejich páníčci, lze najít na webu utulekborovno.cz.