„V tomto období je to obvyklé, i když se dá říct, že se nákaza vyskytuje ve větší míře než v jiných letech. Nástup infekce byl také mnohem rychlejší,“ uvedla Renata Králová, dětská lékařka ze Zruče–Sence. „Děti se po prázdninách sešly v kolektivu a snadno se mezi sebou nakazily. Mnozí ráno vyrazí v tričku do školy, protože svítí sluníčko, jenže pak se zatáhne, a už je jen krůček k prochladnutí,“ vysvětlila Králová, která zároveň apeluje na rodiče, aby své ratolesti teple oblékali.

Drahomíra Jiranová, praktická lékařka z Nepomuku, vidí také příčiny především v teplotních výkyvech. „Zejména pro děti nebo seniory mohou být náhlé změny teplot rizikové,“ podotkla.

V některých školách, hlavně na Plzni–severu, zaznamenali vyšší absenci žáků. „Je to hodně znatelné. Od rána vyřizuji omluvenky od rodičů dětí, které jsou nastydlé,“ podělil se s námi o své čerstvé zkušenosti Jiří Henžlík, ředitel Základní školy v Kaznějově.

Pochmurné podzimní počasí navíc na psychice člověku také nepřidá. „Jsem přesvědčen, že psychický stav se odráží v tom fyzickém. A v tomto smutném počasí se člověk nemusí cítit nejlépe, což odnese i jeho zdraví,“ popsal lékař z Dolní Bělé Tomáš Křiklán, který včera dopoledne zaskakoval za kolegu v Manětíně. „Měl jsem celkem sedmdesát pacientů, obvyklý počet bývá tak 50, někdy 60 lidí. Onemocnění, jako rýma nebo kašel, se nyní objevují více. Pomocí kapének se virózy snadno šíří a střídavé počasí jim akorát nahrává,“ doplnil Křiklán.

Nákaze mohou lidé podle doktorů předejít vhodným oděvem, posilováním imunity, například konzumací vitaminů, a předcházením velikým teplotním výkyvům.