„Letošní rok byl zatím hodně vlhký a zároveň extrémně teplý, což způsobilo nadměrný výskyt houbových a plísňových onemocnění stromů,“ prozradil Deníku instruktor Českého zahrádkářského svazu Václav Rajšl, co zahrádkáře nejvíce trápí. Už od jara bylo totiž pro úrodu nepříznivé počasí. Výkyvy teplot, zvláště pak studené a vlhké počasí, v době kvetení stromů způsobily špatné podmínky pro opylování a plody poté v mnoha případech opadaly. Současné vlhko a teplo podporuje různé plísně, houby a hniloby ovocných dřevin. Ohroženy jsou podle odborníků meruňky, třešně, višně, broskve a spousta dalších peckovin. „Všeobecně platí že by se měly zpod stromů odklízet opadané napadené plody, jinak se houby budou dále šířit,“ říká Rajšl.

Nízkým rostlinám a zelenině pak podle něj nejvíce hrozí hmyzí škůdci nebo slimáci přemnožení ve vlhkém počasí. „Nejlepší je slimáky sbírat a odstraňovat ze záhonků místa, která jim prospívají,“ uvádí Rajšl.

Zahrádkářská poradna na Košutce v Kralovické ulici je otevřena každou první středu v měsíci od druhé do čtvrté hodiny odpolední. Pro radu si může přijít každý, jak zkušený zahrádkář s rozsáhlými pozemky, tak i nadšenec s několika květinkami za oknem. „Měli bychom být schopni odpovědět na všechny dotazy ohledně zahrádkaření a rostlin,“ uzavírá Rajšl.

Eliška Hřebenářová