Vyplývá to alespoň z vlažného postoje politiků k návrhu ekologů z nevládní organizace Děti Země. Ti přitom považují zavedení nízkoemisních zón za jedno z nejúčinnějších řešení znečištěného životního prostředí.
Podle odpovědí na dotazník ekologů lídři kandidujících stran sice se zhoršující situací bojovat chtějí, k razantnějším krokům však nepřistoupí. Kompletní výsledky, které prozradí i postoj k plánované výstavbě spalovny odpadů, zveřejní Děti Země na tiskové konferenci v pátek 1. října.
Deník zatím oslovil některé z lídrů, aby se k dané problematice vyjádřili. „Je otázkou státní technické kontroly, jaká auta do provozu pustí,“ míní kandidátka číslo jedna sociálních demokratů Eva Herinková. „Co ale můžeme udělat, je, aby se nahromaděné zdraví škodlivé prachové částice dále nevířily. Chceme tedy častější čištění ulic, kropení a zametání,“ doplňuje představu Herinková.
O zavedení nízkoemisních zón, které jsou běžnou praxí například v Německu, je ochotný diskutovat lídr ODS Martin Baxa. „Je to však otázka rozsáhlé diskuze, která není na místě. Zavedení těchto zón by muselo být podpořeno změnou zákona, která zatím neexistuje. Ministr životního prostředí Pavel Drobil chce předložit návrh,“ sdělil Baxa. Na otázku, zda by tedy pro zavedení zón byl, nechtěl říci ano ani ne. „ODS se zlepšením životního prostředí v centru Plzně zabývá, má zklidnění středu města ve volebním programu,“ doplňuje Baxa.
Pro zavedení nízkoemisních zón ani zpoplatnění vjezdu do centra není lídr TOP 09 Ondřej Ženíšek. „Vyjádřil jsem podporu rozvoji cyklostezek a zlepšení podmínek pro pěší. Řešení vidím i v dodatečném zavedení prachových filtrů pro vozidla s dieselovými motory zajištující chod města, tedy autobusy MHD,“ uvádí Ženíšek.