Model bude obsahovat devět exponátů. „Všechny budou mít tvar kotouče o průměru 140 centimetrů, což je v daném poměru velikost Slunce. Na horní desce pak bude ocelová polokoule reprezentující danou planetu. Například model Země bude mít v průměru 12,8 milimetru, Jupiter pak 143,“ uvedl Vlastimil Volák, ředitel obecně prospěšné společnosti Techmania, která projekt připravuje.

Slunce bude stát v Kopeckého sadech. Nejdále od něj bude 4,5 kilometru vzdálený Neptun, který Plzeňané najdou na konečné tramvaje č. 1 v Bolevci. Například Uran bude na Doubravce.

Projekt Pouť k planetám představí autoři 28. září. K vidění bude ale zatím jen do 31. října. V této podobě bude stát 700 tisíc korun. Kdyby se mělo jednat o trvalou instalaci, stál by zhruba třikrát tolik. „Teď se totiž bude jednat o disky vysoké 11 centimetrů. Kdyby šlo o trvalou expozici, chtěli bychom, aby desky sloužily jako lavičky. To znamená, že by měly tvar do země zapuštěné polokoule. Na to jsme ale zatím peníze nesehnali,“ vysvětluje Volák. Pokud prý ale veřejnost atrakci uvítá, bude snazší peníze sehnat a umístit model do ulic nastálo. Údržba by prý ročně stála desítky tisíc korun. S nápadem vytvořit model soustavy přišla zhruba před půl rokem skupina studentů a pracovníků Západočeské univerzity. Nápad ocenil i ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík. „Určitě může zvýšit zájem lidí o astronomii,“ uvedl. Tvar exponátů vymysleli lidé z Ústavu umění a designu ZČU. Dnes je vše ve výrobě u firem v severních Čechách.

Setkáme se u Země

Setkání u Země, rande u Venuše nebo odpočinek u Marsu. I tak si budou moci brzy pojmenovávat Plzeňané místa srazů. Bude to znamenat, že se sejdou u některé z planet sluneční soustavy, jejichž modely budou ležet v ulicích města.

Bude se jednat o kotouče s průměrem 1,4 metru a výškou 11 centimetrů. Na horní části bude model jedné planety a okolo něj fólie s informacemi o sluneční soustavě i dané planetě. Modely budou od sebe vzdáleny v poměrných vzdálenostech odpovídajících rotaci těles kolem Slunce, jehož model bude před Západočeským muzeem v Plzni. V ČR zatím není tak velký a zároveň přesný model sluneční soustavy.