Jeden viditelný rozdíl tu pro pamětníky ale přece jenom je. Budova stojí o tři metry vedle. „Potřebovali jsme ji posunout blíž k hradbě kvůli mostu, který planetárium spojí s hlavní budovou," vysvětluje mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.

Planetárium se má otevřít už 4. listopadu, přesně v den pátých narozenin plzeňského science centra. Jenže uvnitř budovy tomu zatím nic moc nenasvědčuje. Betonové zdi, lešení a uprostřed velké betonové iglú. Nejde ovšem o ničí příbytek, ale o dvě projekční místnosti. „V té menší kupoli bude uprostřed projekční koule o průměru 1,8 metru, na niž budou promítat obraz čtyři projektory," vysvětluje projektový manažer expozic planetária Tomáš Meiser.

Slunce a černá díra

Ve větší polokouli to bude přesně naopak. „Lidé budou uvnitř a promítací plocha všude kolem, v průměru má 14 metrů," doplňuje Meiser. Zatím je ale vše prázdné a uvnitř je jen neuvěřitelná ozvěna. Po sedačkách, kobercích nebo plátnu ani vidu ani slechu.

Po dokončení nebude kupole betonová, měla by zářit rudozlatou barvou jako Slunce. Bude navíc v Evropě jen jednou ze tří, kde je možné promítat ve 3D, odborně se této stavbě říká virtuárium. „Další jsou ve Varšavě a Barceloně," upřesňuje Moravec.

Ačkoli půjde hlavně o astronomii, Techmania zde nechce promítat jen filmy o hvězdách. Právě proto si pořídila systém za 1,5 milionu na vytváření filmů do kupole. Už měsíc Tomáš Meiser zjišťuje, co všechno program umí a začíná vymýšlet kratší projekce. „Při otevření už bychom chtěli promítat nějaký kratší, třeba patnáctiminutový film, který by byl náš," plánuje Meiser. Zatím vše vytváří v malé místnosti, kde je jen počítač se dvěma monitory, plátěný ´deštník´ s průměrem 1,5 metru a speciální promítačka.

Kromě obou kupolí si návštěvníci budou moci už na podzim vyzkoušet také 27 nových vesmírných expozic. Díky nim si vyzkouší stav beztíže nebo se seznámí s principem černých děr. Další exponát zase ukáže řez Sluncem nebo kolik by člověk vážil na té které planetě.

Exponáty už vyrábí brněnská firma a pracovníci Techmanie tam jezdí na konzultace. „Většinu jsme vymysleli sami, proto musíme vysvětlovat, co jsme přesně chtěli," dodává Moravec.

Zároveň s planetáriem, které bude mít necelých 1000 m2 plochy, vzniká také dalších 7000 m2 expozic Techmanie v hlavní budově. Obě stavby spojí speciální zvlněný most, který přestože vypadá křehce, by měl unést i helikoptéru. Po otevření planetária se po něm ale lidé do Techmanie nedostanou, budova se totiž otevře až v březnu příštího roku. Celkem se Techmanie promění za 577 milionů korun, přispěje na ni Evropská unie. Planetárium z této částky ukrojí 130 milionů.