Na Plzni–severu sepsali takových objektů památkáři šestnáct, na Plzni–jihu zatím dva. Některé z nich jsou v dezolátním stavu a jejich majitele je téměř nemožné kontaktovat. „Seznamy ale nejsou definitivní, nejspíše se ještě rozšíří. Je to podnět pro lidi, kteří mohou sami na ohroženou památku upozornit. Osobně se divím, že na seznamu není třeba zámek v Líšťanech,“ konstatoval plzeňský památkář David Růžička.

Majitele chátrajících objektů se snaží zkontaktovat například ve Chříči a v Chocenicích. „Současný vlastník zámek koupil vloni od jiného, ale o asi o něj vůbec nemá zájem. Budova by opravy potřebovala, vím, že tam jsou propadlé stropy, a chtělo by to i zrekonstruovat fasádu. Jenže firma má sídlo někde v karibském Belize. Pokoušel jsem se ji kontaktovat písemně, ale odpověď nepřišla,“ posteskl si chříčský starosta Vladimír Petrlík.

Stejnou zkušenost má i Václav Vaniš, starosta Chocenic. „Zámek už má třetího majitele a sehnat ho asi není možné. Už jsem se obrátil i na policii, ale ani tam jsem na majitele kontakt nesehnal. Okolí zámku by potřebovalo uklidit, tráva posekat. Stojí u silnice a moc dobře naši obec nereprezentuje,“ souhlasil Vaniš.

Chátrající budovy tak často zůstavají nevyužité, a když je tomu naopak, slouží všemožným účelům. „Kuriózní je zámek v Nekmíři, v němž se nějaký čas scházeli lidé a hráli paintball – hru, při níž po sobě ze zbraní střílejí náboji s barvivem,“ uvedl Růžička.

Paintballisté se ale zámku brzy vzdali. Památkáři jim totiž doporučili, aby se z něho 'přestěhovali' do blízkých hospodářských stavení. „Tam jsme už asi čtyři roky, je to bývalý kravín a podobné objekty,“ řekl Aleš Patera ze společnosti Paintball Ares, která na svých webových stránkách o nekmířském areálu mluví jako o jedné z oblíbených a známých lokací.

Co se týče samotného zámku, jeho stav by podle starosty Nekmíře Josefa Urbánka mohl být určitě lepší. „S budovou se teď nic neděje – majitel by měl zajistit alespoň rekonstrukci její střechy,“ podotkl Urbánek.

Nejohroženější

Plzeň–sever: kostel Nanebevzetí Panny Marie (Březí), zámeček v Černé Hati, zemědělský dvůr Sekutice (Hadačka), zemědělský dvůr Hubenov (Hradecko), zámek ve Chříči, zámek Kaceřov, zámeček Krukanice, zemědělský dvůr v Lednici, kostel sv. Jiří (Luková), panský dům v Nebřezinech, zámek v Nekmíři, myslivna Nový Dvůr, fara v Žebnici, kostel sv. Filipa a Jakuba, zámek v Žihli a venkovská usedlost v Kyšicích.

Plzeň–jih: venkovská usedlost ve Starém Plzenci, zámek v Chocenicích.