„Chceme, aby na Pilsner Fest přišli nejen Plzeňané, alei turisté z různých koutů Česka nebo cizinci a zdrželi se ve městě co nejdéle,“ odůvodnil programové změny manažer firemních komunikací Plzeňského Prazdroje Marek Hlavica. Rozšíření akce za brány pivovaru vysvětlil i tím, že poslední ročníky navštěvovalo až 60 tisíc lidí, což pivovar nemůže pojmout. Mnozí návštěvníci tak měli z přeplněného prostoru nepříjemný pocit, což vrhalo špatné světlo na organizátory akce.

Lidé vypijí 20 sudů zdarma

Pilsner Fest letos začne ve středu 3. října. V ten den vyčepuje 10 vybraných plzeňských restaurací sud piva zdarma. „Podniky nyní vybíráme. Každý o tom ví a každý má šanci. Nezáleží na velikosti ani na lokalitě, pokud je tedy podnik v Plzni. Rozhodující je kvalita piva a čepování. V těchto dnech proto obcházíme jednotlivé podniky, kde se čepují pivaPlzeňského Prazdroje, a kontrolujeme, zda se čistí trubky, jestli jsou vyprané ubrusy, zda se nečeká na pivo dlouho a podobně," uvedl Hlavica, podle kterého budou vybrané restaurace známé v polovině srpna.Sud zdarma v nich bude i druhý den oslav, tedy ve čtvrtek. Mimo to v nich chce pivovaruspořádat v oba dny nějaká hudební vystoupení.

Na své si přijdou i filatelisté

Kdy se v podnicích začne čepovat pivo zdarma, se veřejnost dozví prostřednictvím regionálních rádií i našich internetových stránek plzensky.denik.cz. Ve středu 3. října bude toto oznámení zároveň oficiálním zahájením letošního Pilsner Festu.

Slavnostní zahájení se uskuteční v ten samý den večer v reprezentačních prostorách pivovaru. Pozvaným hostům zahraje skupina YellowSisters. Na své si přijdou i filatelisté. Ve spolupráci s Plzeňským klubem filatelistů totiž Plzeňský Prazdroj představí novou poštovní známku s motivem vodárenské věže. Ještě před večírkem, který začne v 17 hodin, se v ulicích města uskutečnízávod osobností v kutálení sudů. Start bude u historické brány pivovaru.

Hrát se bude na třech scénách

Hlavní program pak budev pátek 5. října a v sobotu. Odehraje se především na třech hudebních scénách a v městečku zábavy G-City. "Největší hudební scéna Gambrinus bude na fotbalovém stadionu ve Štruncových sadech. Bude se jednat o rockovou scénu," uvedla za pořadatele Lucie Roztočilová. Na scéně města Plzně na náměstí Republiky budou hrát regionální kapely. Třetí scéna na pivovarském nádvoří bude spojena se značkou Pilsner Urquell. "Stejně jako toto pivo by měla být tato scéna tím nejlepším, co PilsnerFest nabídne, i když se bude jednat o sofistikovanou hudbu," doplnila Roztočilová.

G-City bude před stadionem ve Štruncových sadech. Veřejnost tam bude moci soutěžit v různých netradičních sportovních disciplínách.

Zkusíte pivní koktejly?

Pilsner Fest doplní široký doprovodný program."Nechceme, aby se z oslav stal bavorský Bierfest, kde lidé sedí na jednom místě a jde o to vypít co nejvíce piva. Zároveň nechceme dělat další hudební festival, kterých jsou v celé zemi desítky. Měla by to být akce, kde se vše vhodně doplňuje, a lidé při ní najdou nejen hudbu a pivo, ale i další možnosti pobavení," řekl Hlavica.

Mimo G-City by to měla být pivní olympiáda, která se bude konat v pátek a v sobotu v pivovaru. Pro náročnější hosty je na čtvrtek připraven varhanní koncert v katedrále sv. Bartoloměje.Krásné fotografie budou v pátek a v sobotu k vidění v Mázhausu a v Návštěvnickém centru pivovaru. Konkrétně se jedná o oceněnésnímkyv prestižní fotografické soutěži Lucie Award, což je něco jakove filmu ocenění Oskar.Lidé se budou moci vydat také na trasy v Plzeňském muzeu a pivovaru. "Nevíme ještě, kolik budou prohlídky stát, protože se snažíme vymyslet systém, aby zájemci nemuseli na prohlídky dlouho čekat, což sepředloni stávalo," doplnil Hlavica.

Zpestřením bude určitě také stan před sokolovnou ve Štruncových sadech. Lidé v něm budou moci ochutnat i další piva z portfolia Prazdroje, ale především i pivní koktejly. Pro ty, kteří si budou chtítodnést důkaz, že byli na Pilsner Festu, bude sloužit fotostudiov Návštěvnickém centru pivovaru. Lidé se v něm budou moci vyfotit s artefakty letošního ročníku.

Možná budou rekordy, určitě bude Olympic

Součástí Pilsner Festu letos nebude pokus o největší přípitek, který se konal na náměstí Republiky v roce 2003 a 2005, kdy si plechovkou piva připilo najednou 4964, resp. 2273 lidí.Některé rekordy ale možná padnou. "Mohou být například při pivní olympiádě nebo při vystoupení skupiny Jumping Drums. To je kapela složená jen z bubeníků a my se pokoušíme vymyslet, jak udělat, aby se k bubnování připojila i veřejnost a abychom mohli vytvořit rekord v počtu společně vystupujících bubeníků," nastínil možnosti Hlavica.

Zatímco rekordy jsou nejisté, je jistých několik interpretů. Svoji účast už potvrdili smluvně Žlutý pes, Monkey Business, Blue Effect, Michal Pavlíček a Olympic. V neděli se dění přesune už jen do pivovaru. Na jeho nádvoří bude připraven stejně jako každým rokemprogram především pro starší generace.

Alkohol pod kontrolou

Samozřejmě se ale očekává i návštěva vyšších ročníků. Aby obsluha neměla problém rozeznatmladistvé návštěvníky, kterým nesmí prodat alkoholické nápoje, budou v provozu tři infostánky, které budou za prodejce alkoholu jejich problém řešit. "Obsluhující nemají moc času kontrolovat občanský průkaz. U koho si tedy nebudou jisti, pošlou ho k infostánku, kde jeho pracovníci prověří věk a návštěvníky, kterým je přes 18 let, označí na ruce páskou," vysvětluje Hlavica.

Dále pivovar nabídne i službu pro řidiče. Kdo bude mít zájem, bude moci pomocí SMS zjistit, zda z něj alkohol vyprchal, či nikoli. "Pošlezprávu, kde uvede věk, pohlaví, váhu a množství vypitého alkoholu na naše SMS centrum, a počítač mu zpracuje, po jak dlouhé době může sednout za volant," vysvětlil Hlavica s tím, žese bude jednatjen o orientační informace, na které se nebude možnéspolehnout stoprocentně. Definitivní odpověď budou moci dát až hlídky, které budou chodit po parkovištích s alkotesterem.

Akce vyjde na miliony

Prazdroj odmítl prozradit, kolik ho letošní oslavy budou stát. „Vzhledem k tomu, že budou větší, budou i nákladnější než v minulých letech,“ řekl Hlavica, přičemž předloňské oslavy vyšly zhruba na dva miliony korun. Vedle pivovaru bude největším mecenášem oslav město.. „Poskytneme například bezplatné pronájmy,“ uvedla za magistrát Krystýna Štěpánová. O výši finančního příspěvku nejspíše ve výši jednoho milionu budou teprve rozhodovat zastupitelé.