„Je to velká ztráta," komentoval páteční úmrtí Vopěnky jeho přítel a spolupracovník Nikolaj Demjančuk.

Vopěnka, jenž je známý například díky své alternativní teorii množin, vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde dlouhá léta pracoval. Pak se jeho odborná činnost rozšířila také na západní Čechy. „Setkali jsme se spolu už v roce 1993, kdy vznikala katedra filozofie. On a docent Fiala patřili k osobnostem, které novou plzeňskou katedru zásadně ovlivnily. Měl jsem radost, když s námi profesor Vopěnka začal od roku 2003 intenzivně spolupracovat," řekl vedoucí uvedené katedry Demjančuk. Vědec studenty ZČU seznamoval s historií a filozofií matematiky a jeho seminář se brzy stal oblíbeným.

Petr VopěnkaA přízeň si získal i mezi svými kolegy. „Postupně se z nás stal přátelé. Přestože byl jako vědec opravdu významný, fascinovalo mě, jak byl velmi skromný, " popisoval s dojetím Demjančuk. Podle jeho slov bylo na Vopěnkovi obdivuhodné také to, že dokázal přiznat chybu. „V matematice hledal. Když však zvolil špatnou cestu, připustil, že se zmýlil. Necítil se být nositelem absolutních znalostí, rád vedl dialog," doplnil Demjančuk.

Oba pedagogové spolu ještě minulý týden mluvili. Ve středu 18. března se měli sejít kvůli znovuvydání několika Vopěnkových textů. „V pondělí mi volal, že schůzku musí zrušit, protože mu není dobře. V pátek jsem se dozvěděl, že Petr bohužel zemřel," řekl se smutkem. Na pohřeb, který se uskuteční přesně za týden, vyrazí kromě něj i další akademici a také rektor ZČU.