Jaký máte názor na kapelu Ortel?
Ortel je formace, která využívá strachu a současné politické situace, aby ve společnosti posilovala pocit nenávisti. Zpěvák kapely, Tomáš Hnídek, má za sebou neonacistickou historii, jelikož působil v kapele Conflict 88. Co znamená číslovka 88 všichni ví a snad to ani nemusím připomínat. Je to člověk, který se dlouhodobě opírá do Židů, Romů a v tuto chvíli nejvíce do muslimů.

Co stálo za vznikem vaší iniciativy V Plzni nácky nechceme?
Iniciativa vznikla v roce 2013, kdy bylo na programu hned několik extremistických demonstrací v reakci na spory s romskou komunitou v Českých Budějovicích. Dali se dohromady lidé, kteří nesouhlasili s tímto nenávistným postojem a také s tím, aby demonstrace prošla místy, kde bydlí Romové. V současné době jednou za čas upozorníme na nenávistné tendence v médiích, obracíme se také na podniky, kde má Ortel vystupovat. Snažíme se jim vysvětlit, že tvorba kapely není v pořádku. Podniky buď odpoví, že o tvorbě Ortelu nevěděli a akci zruší, jsou tu ale také podniky, které koncerty Ortelu opakovaně a s vědomím o jejich tvorbě pořádají. To je příklad plzeňského pivovaru Groll, kde se nedávno konala i beseda Bloku proti islámu a vzniká zde již určitá politická platforma.

Co kdo říká o kapele Ortel?

Jak na vaše počínání reagují fanoušci kapely?
Občas mi přijde nějaký email nebo SMS, ale ve většině případů jsou zprávy stejně primitivní, jako komentáře příznivců skupiny Ortel na sociálních sítích.

Co říkáte na to, že kapela Ortel je jedním z favoritů ankety Český slavík?
Jedná se o soukromou soutěž, tudíž i obsazení soutěže je věcí pořadatelské společnosti. Jak již bylo řečeno, Ortel se nyní veze na vlně nenávisti, kterou také pomáhá úspěšně vytvářet. Apeluje na lidi, kteří se s jejich názory dokáží ztotožnit. Často se jedná o frustrované jedince, kteří si tímto způsobem hledají někoho, kdo za jejich problémy může a kdo se za ně postaví. A právě to jim nabízí skupina Ortel.

Jak myslíte, že se bude kapela v budoucnu profilovat?
Kapela si v průběhu let vždy našla nějakého obětního beránka, na kterého směřuje ono zlo a nenávist. V minulosti to byli židé a Romové, nyní jsou to muslimové, kterých je v České republice minimum, nebo uprchlíci, kteří se zde zdržují jen kvůli svému zdlouhavému pobytu v detenčních zařízeních.

Tomáše Ortela stále provází jeho neonacistická minulost