Opozice vyzvala plzeňského primátora, zda by se nenašlo v rozpočtu města potřebných 100 tisíc korun, které se musí do každého z vozů investovat, aby je hasiči mohli používat. Jednání hasičů s primátorem Martinem Baxou (ODS) se bude konat v pondělí. O tom, jak jsou ve městě podporováni, mluví jejich starosta Petr Jůzek.

Peníze na dobrovolné hasiče nejsou. Dostávají příspěvek od magistrátu, ale tyto finance jsou spíš na ´větší´ investice. Starosta dobrovolných hasičů v Plzni Petr Jůzek tvrdí, že nemají hlavně provozní peníze. Na benzin, na uniformy, na pomůcky.

V Radobyčicích a Doudlevcích skončili hasiči dokonce nepojízdní, přitom starší auta po profesionálech jim město přidělilo. Ale tím to skončilo, na vybavení vozů už totiž potřebují peníze z obvodního rozpočtu. Radnice na trojce už ale roky vysvětluje, že na regály a speciální úchyty ve voze potřebných sto tisíc korun nemá, takže je auto odstavené.

Kolik je v Plzni dobrovolných hasičů?
Je nás v Plzni asi 1200. Máme 16 sborů, z toho 15 jich má jednotku požární ochrany. Ti jsou zapojení do výjezdových skupin a jezdí pomáhat občanům města v případě mimořádné události.

Jak je možné, že hasiči z Radobyčic nebo z Doudlevec zůstanou bez auta a nejsou zásahuschopní?
Potíž jde za zřizovatelem jednotky. V Plzni jsou zřizovateli jednotlivé městské obvody a záleží na tom, jak si je každý ze starostů vědom toho, že by měl dodržovat určité věci ze zákona. Jde o zákon o požární ochraně a městský obvod je za požární ochranu ve svém obvodě zodpovědný.

Záleží tedy na tom, v jakém obvodě hasiči působí, protože v každém jsou financováni jinak?
Přesně tak. Buď je k nim obvod vstřícný nebo není. Vztahy jsou v každém obvodě jiné.

Kolik peněz tedy který obvod investuje do hasičů?
V současné době je to nejhorší v obvodě Plzeň 4 a Plzeň 3, tedy střed města a potom Doubravka. Nejlépe jsou na tom asi hasiči na Slovanech. Tam dostávají ročně zhruba 1,6 milionu korun plus nějaké finance do stavebních úprav ve zbrojnicích, takže celkem jde asi o 1,7 milionu korun. Ve středu města peníze zkrouhli o 40 až 50 procent. Trojka měla celá léta rozpočet 1,6 až 1,8 milionů korun. Teď jsou ale asi na 600 tisících a za to nejdou její jednotky udržet v akceschopném stavu. Lidi tu jsou zapojeni, mají chuť dělat, ale nejsou peníze na provoz.

Trojka tvrdí, že je při financování hasičů závislá na dotaci. A tu měli podle starosty Jiřího Strobacha původně zajistit skvrňanští dobrovolní hasiči.
Dotaci by měl samozřejmě zajišťovat starosta a třetí obvod. Oni jsou za to zodpovědní.

Máme tedy na území města jen dvě jednotky dobrovolných hasičů neschopné zásahu nebo je to ještě někde jinde?
Tady je to nejhorší.

Co ostatní vybavení, nejde jen o auta. Hasiči říkají, že nemají boty, trička ani uniformy.
Musím s tím souhlasit a zase je to problém obvodů. Oblečení pro hasiče má nějakou životnost, a pokud je oblečete v roce 2010, nemůžete jim v roce 2020 říkat, že je to pořád dobré. Slyšel jsem i názor jednoho nejmenovaného starosty, ať si hasiči střídají boty… tak to je vrchol. Myslím, že zrovna jako se žádný starosta nestřídá o boty s místostarostou, neměli by se o boty střídat ani hasiči.

Abychom nemířili jen do řad úředníků a politiků… O dobrovolných hasičích se říká, že jejich nejčastější náplní je popíjení v hasičárnách…
Kluci udělají spoustu práce. V Plzni není v současné době armáda, a pokud by došlo k velkému maléru, zbyli by tu na pomoc lidem hlavně dobrovolní hasiči. Teď je hezky, sluníčko, nic nehrozí. Ale znovu připomenu povodně v roce 2002, kdy hasiči odvedli spoustu práce. A to pivo? Na tom snad není nic špatného. Samozřejmě se mi nelíbí, kdyby popíjeli v uniformách, proti tomu jsem taky. Ale když chlap nemá na sobě hasičskou uniformu, je to normální občan jako kdokoliv jiný.

Řekl vám některý z politiků do očí, že peníze na hasiče prostě nejsou a už vás nechce?
Osobně ne. Starostové by si měli uvědomit, co pro obvod hasiči všechno dělají. Myslím, že současný primátor to dobře ví. Ví, že když nebudou hasiči, těžko v nouzi pomůže někdo jiný.

Ano. Uvědomuje si to, ale do financování zatím nijak nezasáhl. Tak co je vám to platné?
Je to jedna osoba a při hlasování je to jedna ruka, která se zvedne. Záleží i na ostatních.