Déle než půl roku bude pod dohledem lékařů pětiletý chlapec, který se na dětském hřišti v Korandově ulici píchnul o použitou injekční stříkačku. Kvůli bezohlednosti narkomanů mu hrozí nákaza žloutenkou nebo virem HIV. „S malým nyní chodím do nemocnice na infekční kliniku na kontroly a na různé testy. Feťáci by si měli uvědomit, že ohrožují nejen sebe, ale i bezbranné děti. Když už si musí dávku píchnout rovnou na ulici, ať si své nářadí odnesou a nezahazují jej, kde je napadne,“ říká rozhořčeně chlapcova maminka. Teď bude tři měsíce jako na trní. Tak dlouho totiž trvá, než testy prokáží, zda se její syn nakazil nějakou nemocí, či zda vyvázne bez újmy.

Tento případ není ojedinělý. „Neznamená to však, že by se takové věci stávaly běžně, je to čas od času. Rozhodně je to pro maminky dětí hodně stresující, mohu je ale uklidnit, že ve většině případů se nic nestane,“ uvádí přednostka Infekční kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jana Táborská. Nebezpečné viry totiž na vzduchu brzy umírají, záleží tedy také na tom, jak dlouho tam jehla ležela. „Nejhorší možná varianta je, že by na jehle byla ještě čerstvá krev. Nejpravděpodobnější riziko je nákaza žloutenkou typu B,“ říká Táborská. Pravděpodobnost, že by dítě dostalo například otravu krve, je prý také velmi malá, stát se to ale může.

Co dělat při poranění jehlou

Důležité je ránu nemačkat. Je lepší nechat krev volně vykapat a místo omýt mýdlem, teplou vodou a vydezinfikovat. K lékaři není třeba chodit hned. Krevní testy totiž případnou nákazu prokáží až asi po třech měsících.

Chlapcova matka poukazuje také na to, že kromě Korandovy ulice se stříkačky válejí po chodnících v Plachově ulici a v prostředcích městské hromadné dopravy. Že se v okolí plzeňského autobusového nádraží scházejí drogově závislí lidé, potvrzuje i Klára Šalomová z plzeňského Centra protidrogové prevence a terapie. „Volnému pohybu drogově závislých ale nelze zabránit. Pokud však lidé najdou na dětském hřišti nebo kdekoli jinde použité injekční stříkačky, mohou zatelefonovat do našeho centra. My pak zajistíme jejich odklizení ,“ vysvětlila Šalomová. Dodala, že narkomani rozhodně nemusí stříkačky házet po zemi. „Mohou přijít do plzeňského K–centra do Havířské ulice, kde jim použité stříkačky vyměníme za nové,“ podotkla Šalomová. Za pořádek v okolí Korandovy ulice odpovídá ÚMO Plzeň 3. „V oblasti Korandovy a Plachého ulice se pořádek udržuje jen velmi těžko. Firma zde ale pravidelně uklízí,“ řekl mluvčí centrálního obvodu František Vaško.