Od úterý tu sbírají hlasy Plzeňanů, jimiž chtějí donutit politiky na radnici vypsat místní referendum proti stavbě nového obchodního centra Aréna v místech dnešního Domu kultury Inwest na Americké třídě. „Ještě potřebujeme 13 tisíc podpisů,” potvrdil v úterý kolem 15. hodiny Martin Marek, který akci spolupořádá.

Lidé se většinou u stánku zastavovali sami a vyplňovali do kolonek své nacionále. Aby byl hlas pro referendum platný, musí však mít každý podepsaný člověk trvalé bydliště v Plzni. „Nesouhlasím s dalším obchodním domem. Proč? Hlavně proto, že přitáhne další auta, další dopravu do centra,” prohlásil 25letý student Daniel Soutner. Vadí mu, že politici se k problému staví vlažně. „Svůj podpis vnímám jako tlak na ně, aby poslouchali, co lidi chtějí. Skoro to vypadá, že jsou hluší,” dodal mladík, který přijel na kole.

Přidávali se ale i starší lidé. „Patnáct let jsem v kulturáku pracoval,” chystal si tužku asi pětačtyřicetiletý muž. Měl smůlu, podepsat jej nenechali, protože trvale v Plzni nebydlí.

Místním referendem chtějí aktivisté podporovaní částí veřejnosti a dalšími občanskými sdruženími zabránit výstavbě nákupní galerie na místě plzeňského domu kultury. Hodlá ho zbořit firma Amádeus Plzeň a do nové budovy plánuje investovat v příštích dvou letech 2,5 miliardy korun.

Investor stavby Corso Americká považuje tuto aktivitu za „populistickou překážku, která směřuje k úmyslnému poškození investice”. Primátor Martin Baxa (ODS) řekl, že ctí český právní řád, který pořádání referenda umožňuje. „Musím ale podotknout, že ne vše se dá zredukovat na otázku zodpověditelnou ano nebo ne,” uvedl.

„Náš veřejný hlas, i když není malý, vedení města ignorovalo, proto jsme zvolili tuto formu,” řekla Barbora Ottová z Kultura(k).

Podle architekta Filipa Kastla, který se v akci angažuje, vytvořili zastupitelé 1. září regulační podmínky „spíše na míru investorovi a tvrdí, že už je příliš pozdě, aby se něco dalo zvrátit”. Podle Marka je ještě čas minimálně půl roku, dokdy nejdříve by mohl mít Amádeus platné územní rozhodnutí. Poté už by změna územního plánu, o kterou aktivisté usilují, provést nešla.

Územní plán má změnit referendum z území městského smíšeného na zeleň, takže by tu byla stavba nákupního centra vyloučena.

Mezi dobrovolníky, kteří se včera u Branky pohybovali, byl například 23letý student Lukáš Karas. Jeho úkolem bylo na ulici lidi oslovovat. „Nikdo nebyl vyloženě sprostý nebo agresivní. Jsou samozřejmě lidé, kteří s tím nesouhlasí, ale ti většinou řekli, že nic nepodepíší a odešli,” přiznal Karas. Vzpomněl, že u stánku se včera objevil bývalý plzeňský primátor Zdeněk Prosek (ODS). „Samozřejmě nepodepsal, připadal mi trochu povýšený. Tvrdil, že o tomhle nemá rozhodovat referendum, ale že respektuje právní stát,” uvedl Lukáš Karas.