Po jednání, které se konalo u radní Heleny Matoušové, bylo nakonec rozhodnuto, že se do ulice vrátí sakury zpět. Místo původních čtyřiceti tří jich však bude jen třiatřicet, tedy o deset méně. Zahradníci by však zde po skončení rekonstrukce měli zasadit trvalky. Navíc u cyklistické stezky, která zde vzniká, bude vysázen ani nedvaceticentimetrový proužek trávníku. Keře, které sem měly být instalovány nahradí pouze trávník, protože se obyvatelé obávají zanášení křovisek odpadem a nečistotami. Místo plánovaných 450 keřů budou vysázeny dva stromy v náhradní lokalitě v Klostermannově ulici. „O tom, že by na jednotlivých parkovacích stáních byla jen dvě místa a třetí bylo nahrazeno trávníkem, se ješte jedná,“ říká Ludmila Klimperová, která je však jednáním na radnici poněkud zklamána. „Chtěli jsme, aby se do ulice vrátila zeleň v původní podobě. Těch dvacet centimetrů trávníku mi připadá trochu jako výsměch. Jsem stále přesvědčena, že v této lokalitě je parkovacích míst dostatek a není nutno zřizovat další,“ říká iniciátorka petice.

Plzeňská radní Helena Matoušová však oponuje tvrzením, že se na třetím městském obvodě vrší žádosti právě o více parkovacích míst. „Pokoušíme se vyhovět oběma stranám, ale to zkrátka nejde. Každá ze stran musí trochu ustoupit. Já jsem s jednáním spokojena, do ulice se vrátí krásné okrasné třešně zvané sakury, přibyde i trocha zeleně a cyklisty určitě potěší další část cyklostezky,“ říká radní Matoušová.

Příběh pokácených sakur je jedním ze dvou, které v poslední době rozvířily veřejné mínění v Plzni. Druhým z nich je kácení v tzv. Kilometrovce. To bylo pozastaveno kvůli administrativním chybám magistrátních úředníků z odboru životního prostředí. Do třetice se prý chystá kácení na Mikulášském náměstí. To se pokoušela správa veřejného statku zrekonstruovat již před devíti lety. Tehdy ale úředníci narazili na odpor Plzeňanů i ochránců přírody. Zřejmě i proto z jejich plánů sešlo. Teď je prý chtějí znovu „oprášit.“