Jste pro, aby se na trať lokálky z Mladotic do Kralovic vrátily vlaky? Můžete podepsat petici. K mání je od začátku tohoto týdne.

Kde podpisové archy vzít? „Od pondělí už jsou v knihovně, budou i v prodejně, na obecním úřadu a také s nimi obejdeme obec. Archy lidé najdou také v Kralovicích a určitě v Čisté," řekl starosta Mladotic Zdeněk Slach.

Trať s číslem 162 začala sloužit v roce 1899, doprava v úseku Mladotice – Čistá se zastavila roku 1997. Mezi Čistou a Kralovicemi se ji povedlo zprovoznit, ve zbylém úseku už ne. Jedenáct kilometrů trati od té doby zarostlo a koleje, pražce, sloupy i kabely rozkrádají zloději.

Akce je dalším krokem ve snaze trať znovu oživit. Naposledy v březnu starostové z obcí a měst, jimiž železnice prochází, sepsali a ministru dopravy adresovali memorandum, v němž se psalo, že o provoz na trati stále stojí.

Autoři petice a její signatáři v souladu s memorandem požadují „Urychlenou rekonstrukci uzavřeného úseku Kralovice – Mladotice a zprovoznění trati v celé její délce" a „Rekonstrukci a modernizaci celé trati tak, aby nabídla občanům přilehlých obcí a celého regionu rychlé a pohodlné spojení do spádových měst Rakovník a Plzeň a napomohla tak dostupnosti pracovních příležitostí a ekologickému rozvoji turistiky v regionu".

„Petice poběží až do odvolání tak, abychom sesbírali co nejvíce podpisů. Případné vyplněné petiční archy posílejte na adresu Obec Mladotice 14, 33141 nebo si je osobně přeberu na adrese Kralovice 949, za areálem LDN – bývalé nemocnice," vyzývá za autory dokumentu Václav Kopta.

Na obnovení provozu je prý ideální čas. „Ministerstvo peníze prostřednictvím evropských fondů má a je po dlouhé době nakloněno plánu investovat rekordní čásku do obnovy železnic," dodává Kopta.

Petici lze podepsat rovněž elektronicky na webu www.petice24.com/rakovnik-kralovice-mladotice. Je zapotřebí pouze zadat svoji e-mailovou adresu a v mailu, který přijde obratem, svůj hlas potvrdit.

Co se píše v petici

…Tato trať je klíčovou pro dopravní obslužnost našich obcí a celého regionu. Umožňuje dostupnost pracovních příležitostí ve spádových aglomeracích a současně zpřístupňuje náš atraktivní region na hranicích dvou krajů …

…Chceme, aby byl na celé trati obnoven provoz a tak mohla nabídnout pohodlné a rychlé spojení turistům a občanům venkova ve směru jak na Rakovník, tak na Plzeň…