On-line reportáž z protiromských protestů končí. Děkujeme za pozornost.

19:25 - Při násilnostech v Ostravě zadržela dnes policie přes 60 protiromských radikálů. Jsou podezřelí z výtržnictví, ublížení na zdraví nebo napadení úřední osoby. Účastníci pochodu se ostře střetli s policií, poté co opustili ohlášenou trasu pochodu. Chtěli se dostat k Romům.

19:00 - V Ostravě je už klid. Policisté přesto ještě stále monitorují dění v ulicích. Policie by měla za několik minut zveřejnit první informace k celodennímu bezpečnostnímu opatření.

Policie v Ostravě dohlížela hned na několik demonstrací najednou. 18:17 - Protiromských demonstrací a pochodů v osmi městech v České republice se dnes zúčastnila více než tisícovka lidí. Nejdramatičtější byla situace v Ostravě, kde se desítky radikálů pokoušely dostat do čtvrti obývané Romy. Policie je zastavila slzným plynem. 

18:13 - Už se zdálo, že je situace uklidněná a radikálové se rozešli. Policejní vrtulník zamířil na svou provizorní základnu v Ostravě-Zábřehu, když jej policisté z terénu povolali zpátky nad centrum, aby opět z výšky monitoroval pohyb problémových skupinek.

17:52 - V Ostravě se už situace pomalu uklidňuje. Většina demonstrantů se rozprchla směrem do centra města. 

17:33 - V Českých Budějovicích se asi 30 lidí přesunulo na sídliště Máj před ulici V. Volfa, kde žije početná skupina Romů. Zastavil je kordon policejních těžkooděnců. Demonstranti pokřikují na policisty, ale dál nemohou jít.

17:28 - Pochod v Plzni skončil, radikálové míří na pivo do hospod. Policie zadržela 15 lidí - 3 účastníky pochodu, 12 protestujících proti shromáždění, kteří si lehli na silnici a odmítali odejít. VÍCE ZDE.

17:17 - V Duchcově se už skupinky radikálů se rozchází. Někteří zamířili do místních hospod, většina jede domů. K žádnému střetu radikálů s policií nedošlo. On-line přímo z Duchova najdete ZDE.

Zdroj: Youtube

17:11 - V Plzni stále probíhá protestní pochod, ovšem bez výtržností a zranění. Sem tam zaznívají rasistická hesla. Ze zhruba 200 účastníků průvodu je většina lidí ze "sociálního dna", kterým vadí nerovnost ve vyplácení dávek, hlásí redaktorka Plzeňského deníku.

17:04 - Hesla brněnských aktivistů na demonstraci proti neonacistům byla opravdu vtipná. Na transparentech se objevila hesla jako „Stop krasismu a krasovým projevům", které se inspirovala parodiemi původních hesel neonacistů proti „černému rasismu", která vznikla na Facebooku. Heslo „Frustrace Pride 2013" – z dílny satirického webu Žít Brno – zase vyjádřilo pochopení pro kořeny neonacismu.

17: 00 - V Jičíně už je klid. Radikálové se rozešli zhruba před hodinou a nevyvolávali konflikty. Jičínský starosta Jiří Liška (za ODS) označil shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti za akci k zahájení předvolební kampaně. "Žádné problémy typu soužití menšin s většinou zde nemáme. Není žádný důvod, aby se taková shromáždění zde konala," řekl Liška.

16:53 - V Duchcově skupinka asi sto radikálů, hlavně mladí, došla až ke starému nádraží. Minipochod chtěl projít dál pravděpodobně do ulici, kde mají svoji akci Romové, policie je drží za páskou označující trasu pochodu. Policie je ve výrazné přesile a mladí extrémisté se snaží přemluvit policisty. Neúspěšně. Pomalu se rozcházejí. On-line přímo z Duchova můžete sledovat ZDE.

Extremisté prošli Plzní16:46 - V Ostravě přituhuje. Pro jednoho zraněného člověka musí přijet záchranka. Jeden muž byl zraněn, když dostal zásah dlažební kostkou do hlavy. Policisté stále vyzývají megafony k uklidnění a žádají dav, aby uvolnil cestu sanitce. Hlavní rozmíšky se přesunuly na zastávku MHD Muglinovská. On-line z Ostravy můžete sledovat ZDE.

16:44 - Duchcovské shromáždění je dnes jediné oficiálně ohlášené v Ústeckém kraji, na sociálních sítích se ale lidé svolávají také na náměstí dalších měst. Podle posledních údajů se zhruba sto lidí sešlo na Masarykově náměstí v Děčíně, mezi nimi je 15 pravicových extremistů. "Situaci monitorujeme, zatím je klid," řekla mluvčí policie Jana Matonohová. Zhruba 30 místních lidí se shromáždilo ve Varnsdorfu, ani tam zatím policisté nezaznamenali incident.

16:39 - Prahou dnes prošla asi padesátka lidí v pochodu proti Čechům. „Stop české cunami!" nebo „Čechy Čechům nedáme", skandovali převážně mladí lidé, kteří odpoledne s transparentem procházeli městem. Vymezili se tak vůči protiromským demonstracím a průvodům pořádaným dnes v šesti městech v České republice a zároveň recesisticky upozornili na stereotypy spojované s Čechy. VÍCE ZDE.

16:36 - V Ostravě se demonstranti domnívali, že je pozorují policisté v civilu z jednoho vchodu činžovního domu poblíž křižovatky. U uzamčených vstupních dveří rozbili sklo a vtrhli do chodby. Majitelka domu uvedla, že dům je dva měsíce po celkové rekonstrukci. Celá skupina stále zůstává v prostoru velké křižovatky. On-line přímo z Ostravy můžete sledovat ZDE.

16:27 - V Duchově byl pochod oficiálně ukončen v 16 hodin. Ne všichni ale šli domu. Tvrdé jádro asi sto extrémistů jde trasu pochodu znova. Policie je stále na místě a vše ještě monitoruje. On-line přímo z Duchova můžete sledovat ZDE.

16:22 - V Brně už je klid. Asi 30 radikálů se muselo po půlhodině vrátit do parku na Koliště, odkud krátce po třetí hodině odpoledne vyšli. Pochod extremistů následovalo asi 60 aktivistů, kteří na pochod extremistů hlasitě reagovali a komentovali jej. Obě skupinky se setkaly na ulici Milady Horákové, kde cestu radikálů přehradili policisté. I zde se střet obou skupin obešel bez násilností. Extremisté na místě vykřikovali "Nic než národ", aktivisté reagovali větou "Nic než názor".

16:18 - V Ostravě se posun skupiny demonstrantů i dohlížejících policistů zastavil v rušné křižovatce ulic Nádražní a Muglinovská. On-line přímo z Ostravy můžete sledovat ZDE.

pochod demonstrantů na Husově třídě.16:15 - Organizátor pochodu v Českých Budějovicích Jaromír Pytel na závěr poděkoval za účast a akci formálně ukončil. Předtím ale dav vyzval k občanské neposlušnosti a neplacení daní, pokud se po volbách nezmění systém vyplácení sociálních dávek. On-line přímo z Budějovic najdete ZDE.

16.12 - V Duchcově se k pochodu extremistů přidalo hodně místních. Zpravodaj deníku, odhadl, že ulicemi jde asi 1000 lidí. Jsou to jak mladí, tak matky s kočárky i důchodci. Pochod jde podle naplánované trasy. Je klid. On-line přímo z Duchova můžete sledovat ZDE.

16:05 - V Ostravě tlačí policejní těžkooděnci demonstranty z Přívozu zpátky směrem do centra města.

16:01 - Pochod radikálů v Českých Budějovicích brzdili přechody, protože pochodující poslušně čekali na zelenou. Dav vyvolává hesla jako "Čechy Čechům"! Za doprovodu policejního vozu dorazil dav na Husovu třídu, kterou skoro celou zablokoval. Podle mluvčího policie Jiřího Matznera zatím nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání. Na místo příjíždí dodávky, sedí v nich policejní těžkooděnci. On-line z Českých Budějovic sledujte ZDE.

15:58 - V Ostravě se radikálové srotili na náměstí Svatopluka Čecha, kde se po poledni konala romská akce Mír mezi lidmi. Na místě odpalují dělobuchy, demolují plot. Situace se vyhrotila. Policie začala zasahovat. Někteří účastníci jsou zadrženi a odváděni za policejní kordony. Celou čtvrtí se nese hluk a zápach pyrotechniky a řev.

15:56 - Na protiromský pochod Jičínem vyrazilo dnes po 15:00 od základní školy na Husově ulici kolem padesáti radikálů a dalších osob. Průvod skanduje různá hesla. Akce se zatím obešla bez incidentů. Na pořádek dohlížejí desítky policistů. Účastníci pochodu by měli přes Žižkovo náměstí dojít na Valdštejnovo náměstí, kde se očekávají projevy a diskuse radikálů.

15:51 - V Plzni policisté zastavili pochod radikálů po pár metrech. Cesta prý není bezpečná. Pochodující si vynucují, aby mohli jít dál a hlasitě protestují. 

15:45 - V Ostravě se radikálové se vydali směrem do městské části Přívoz. Policie přehradila cestu, aby jim v tom zabránila. Z davu začaly na policisty létat kameny a další předměty. Situace se stala nepřehlednou. Skupina demonstrantů se rozdělila, někteří se vydali do Přívozu bočními ulicemi. On-line přímo z Ostravy můžete sledovat ZDE.

15:39 - Brnem pochoduje bez ohlášení asi 30 protiromských extremistů. Policejní těžkooděnci jim brání vstoupit do ulic obývaných Romy. Účastníci protiromského pochodu se sešli v 15:00 v parku Koliště. Na stejném místě byl ohlášen happening proti rasismu a násilí, který organizuje několik nevládních organizací. Asi 50 jeho účastníků následuje extremisty v pochodu městem a slovně se napadají. Zatímco setkání občanských aktivistů je řádně ohlášené, extremisté pochod radnici nenahlásili.

15:36 - Pochod extremistů v Plzni před chvílí začal, účastní se jej asi 200 lidí. Ulice lemují těžkooděnci. Je tu zpěvák Tomáš Ortel, který promluvil proti "dojení společnosti nezpřizpůsobými menšinami". 

Duchcov 24.8. 15:31 - V Duchcově probíhá mítink asi 500 stoupenců DSSS. Po mítinku se tato skupina má vydat ulicemi Duchcova. Mapku trasy dostávají stoupenci do ruky. K dispozici mají i balené vody. On-line přímo z Duchova můžete sledovat ZDE.

15:28 - Padesát až sedmdesát lidí se v 15:00 shromáždilo v centru Českých Budějovic a po projevech řečníků průvod vyrazil z Lannovy třídy poblíž vlakového nádraží. Má skončit na křižovatce Husovy třídy a ulice Na Dlouhé louce u areálu Výstaviště. Trasa tak nevede přes sídliště Máj, kde se v minulosti konalo několik protiromských protestů.

15:12 - Několik desítek extremistů se dnes sešlo před 15:00 na náměstí Republiky v Plzni. Nedaleko jejich srazu protestuje proti rasovému násilí 250 až 300 lidí. Policie obsadila přistupové cesty na náměstí Republiky a příchozí kontroluje. Nad městem přelétává i policejní vrtulník. Policie zatím zatím rázně odděluje přijíždějící malé skupinky extremistů od protestujících proti jejich pochodu.

15:09 - Zástupci policie a města Jičína uvedli, že jsou na demonstraci připraveni. „Situaci monitorujeme a vyhodnocujeme. Přijímáme opatření, abychom zabezpečili klid a pořádek ve městě a bezpečnost v dopravě. Do akce se zapojí všechny složky policie, jak uniformované, tak neuniformované. Zatím nevíme, kolik lidí se pochodu zúčastní," uvedla tisková mluvčí jičínské policie Hana Klečalová. VÍCE ZDE.

15:05 - V Plzni podpořil lidi protestující proti pochodu tamní katolický biskup František Radkovský. Nechceme, aby se tu stalo to, co v Budějovických nebo v severních Čechách, kde dokázala nenávist proniknout mezi obyejné lidi, řekl biskup. Lidé mají transparenty Ne rasismu a chtějí je dát pochodujícím.

15:00 - V Ostravě na Prokešově náměstí je shromážděný dav 500 lidí, několikrát se skandovalo ACAB (all cops are bastards). Ozývají se výkřiky jako: Cikáni do práce nebo Jdeme na ně! Policie zatím nezasahuje. Účastníci demonstrace podepisují petici Za práva slušného občana České republiky, v níž žádají politiky, aby se zasadili o tvrdé potírání zneužívání sociálního systému.

14:54 - Duchcov je už od dopoledne plný policistů. Policisté hlídají i příjezdové cesty do města. Mají za úkol zadržet jakékoliv zbraně – nože, baseballové pálky, železné tyče apod. Ze zákona totiž nesmí být takové „pomůcky" na shromážděních přítomny. „Ke 14:00 zadržela policie jednu tyč a jeden obušek," informoval teplický mluvčí Daniel Vítek na brífinku pro novináře na služebně policie v Duchcově.

 Policisté v Ostravě prohlížejí vozidla, ale například i autobusy. 14:50 - Ostrava byla už několik hodin před zahájením akce v obležení policistů a městských strážníků. Na příjezdových cestách do města policisté kontrolovali vozidla, ale například i autobusy. Do 14:00 policisté při kontrolách odhalili asi desítku zbraní, mimo jiné různé násady či pálku.

14:40 - Dnešní avizovaný protiromský pochod radikálů „proti černému rasismu, proti policejnímu násilí" centrem Brna doplní happening proti rasismu a násilí, který organizuje několik nevládních organizací. VÍCE ZDE.

14:30 - V Českých Budějovicích se už ráno objevily nápisy zesměšňující pravicové radikály, například Ty jsi malý jedinácek, Národ rovně či Nebo nevybočuj z řady. Na chodníky je za svítání napsali členové iniciativy Budějovice proti násilí. VÍCE ZDE.

14:25 - Na ostravském náměstí Svatopluka Čecha se po poledni sešlo zhruba 500 lidí, převážně Romů. Nad hlavami drželi transparenty s texty Jsme rovnocenní partneři, Nejednejte o nás bez nás nebo Zastavme nácky včas.

14:19 - Plzeň se chystá na dnešní protiromský pochod. Do středu města, hlavně kolem náměstí Republiky najíždějí policisté a těžkooděnci. Pochod má v 15 hodin vyjít z náměstí přes čtvrť Petrohrad na slovanské náměstí Milady Horákové. Žádné větší skupiny extremistů se zatím ve městě neobjevily. U Komerční banky na Anglickém náměstí jsou už desítky lidí, kteří se sešli kvůli protestu proti vyvolání rasové nesnášenlivosti. Ve městě nejsou zavřené hospody ani kavárničky, obchodníci nezajistili bedněním výlohy.