Nejprve představujeme nové projekty z první kategorie, které porotce zaujaly natolik, že je podpoří grantem:

Plzeňský Zpěvomat popisují jeho autoři slovy „kouzelný pouliční nástroj, který zní na přání kolemjdoucích". Na třech místech centra Plzně se objeví v jediný den.

Oč jde? O tři 15 až 25členné skupiny místních amatérských zpěváků a dalších (hlásit se může každý) zpívajících v kruhu s židlemi uprostřed, na něž se může kdokoliv posadit. Člověk na židli losováním zvolí, co Zpěvomat zazpívá.

Dům v Černicích, který ožijeŽivo na černických schodech je projekt, který má z budovy dlouho nevyužívaného bývalého panského domu v Černicích udělat rodinné centrum. Volnočasové aktivity pro obyvatele bez rozdílu věku, prostor pro vzdělávání i zábavu, to vše chce nabídnout. Jedním z bodů projektu bude i výroba dřevěných knihoven (jedné veřejné stojící na ulici).

Zahrada v bývalém depuDEPO Zahrada 2.015 zařídí, že se jeden z nehostinných koutů bývalého depa městských dopravních podniků zazelená. Plzeňané se v rámci komunitního zahradničení naučí pěstování bylinek, zeleniny a jiných rostlin.

Hravý skautský areál Pod Chlumem je projektem doubraveckých skautů. S mottem „A co děti – mají si kde hrát? Ale nejen děti!" chtějí skauti svůj areál nedaleko záchranné stanice živočichů oživit, otevřít veřejnosti, a to nejen díky rozmístěným tabulkám s návody na společenské hry nebo překážkové dráze ze špalků či klád.

Volnočasový a odpočinkový prostor u jezu ve Lhotě je posledním úspěšným projektem z kategorie nových žádostí. Jeho cílem je úprava a oživení zanedbaného prostoru, který by se měl stát odpočinkovým místem, cílem výletů, který budou moci využívat nejen obyvatelé Lhoty a okolí, ale také místní školy a další organizace.

Druhá kategorie Pěstuj prostor podporuje projekty z minulých ročníků, které byly úspěšné a budou pokračovat také letos:

Slavnosti jablek v zapomenuté zahradě jsou už tradicí. Konají se v opuštěném sadě nad ulicí Pod Záhorskem. Loňský ročník začal podzimním úklidem zahrady a sklizní jejích plodů, pokračoval společným zpracováváním jablek na všechny způsoby, komentovanými prohlídkami zahrady a vyvrcholil koncertem.

Almara bude překvapovat dálAlmara překvapení 2015 je už také dobře známá věc. Růžová skříň se bude po Plzni z místa na místo stěhovat i v letošním roce a z jejích útrob budou Plzeňané opět moci vytahovat věci pro ukrácení volného času. Kniha, frisbee, badminton, deka, Člověče, nezlob se!" to vše a ještě více v ní vloni bylo.

Vetřelci stojící v PlzniPokračování projektu Křížky a Vetřelci je pokračování postupného mapování, popisování a propagace nejen plzeňského výtvarného umění ve veřejném prostoru 70. a 80. let, takzvaných vetřelců a volavek, ale také drobných sakrálních památek.

Vloni se osvědčil a letos bude pokračovat také projekt Zastávka v pohybu a dojde také na další část zvelebování roudenských pramenů – Kultivace pramenů na Roudné 2.

Třetí kategorie Pěstuj prostor se jmenuje Mám nápad. Porota v ní oceňovala často originální myšlenky.

Zdroj je jedním z takových nápadů a v rámci dobrovolnického festivalu Anděl Fest 2015 by díky němu mohla vzniknout velká socha z nasbíraných odpadků.

Projekty Podchod u stadionu, jeden dobrý nápadPodchod pro svět a Barevné podchody zase oslovily návrhy na výmalbu plzeňských podchodů, přičemž o jeden z nich by se postarali fotbaloví fanoušci, o druhý sprejeři, mezi nimiž by se udělal konkurz.

Projekt Ze Skvrňan na Domažlickou má zajistit lepší pěší propojení těchto míst a Pěstuj prostor podnět předá městským zastupitelům. Dobré nápady se týkají i okolí Masarykova gymnázia či čtvrté základní školy, košuteckého cykloareálu, hřbitova na Bolevci či obnovení zaniklého rybníčku pod Košutkou.

Stellplatz v centru Plzně je posledním projektem, který porotu zaujal, ačkoliv reálný není. Autor navrhuje na místě po Domě kultury Inwest zařídit parkoviště a zároveň tábořiště pro karavany.

Otevřená výzva Pěstuj prostor mohla proběhnout díky projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, v rámci kterého program vznikl. Plzeň 2015 prostřednictvím tohoto programu, jenž letos poprvé organizuje samostatný spolek Pěstuj prostor, z. s., podporuje aktivní občany, kteří svými drobnými i většími projekty chtějí zlepšovat plzeňský veřejný prostor. Dalšími partnery programu jsou Ministerstvo kultury ČR a město Plzeň.

Pěstuj prostor 2015 – podpořené projekty

nové projekty
• Plzeňský Zpěvomat 22 700 Kč
• Živo na černických schodech 40 000 Kč
• DEPO Zahrada 2.015 30 000 Kč
• Hravý skautský areál Pod Chlumem 33 000 Kč
• Volnočasový a odpočinkový prostor u jezu ve Lhotě 35 000 Kč

pokračující projekty
• Slavnosti jablek v Zapomenuté zahradě 2015 20 000 Kč
• Almara překvapení 2015 21 300 Kč
• Pokračování projektu Křížky a vetřelci 38 000 Kč
• Zastávka v pohybu 40 000 Kč
• Kultivace pramenů na Roudné 2 20 000 Kč

CELKEM 300 000 Kč (z rozpočtu společnosti Plzeň 2015, o. p. s.)

kategorie Mám nápad
• Zdroj • Podchod pro svět+Barevné podchody • Obnova travnaté plochy u Masarykova gymnázia • Ze Skvrňan na Domažlickou • Kříž u Boleveckého hřbitova • Zvelebení prostoru před 4. ZŠ • Pramen a zaniklý rybníček pod Košutkou • Využití prostoru bývalého tréninkového okruhu BMX sousedícího s parkem Zemník na Košutce • Stellplatz v centru Plzně