Prázdniny jsou za polovinou, řada studentů si vydělává na brigádách. Někteří zaměstnavatelé však zájemce o přivýdělek stále hledají; nabídka práce je totiž vyšší než poptávka.

Nezaměstnaných bylo v České republice v červnu nejméně za posledních 20 let. Červencové hodnoty sice mírně stouply, i tak jsou nejnižší od července roku 1997. Naopak pracovních míst je nejvíce. Vyplývá to z průzkumu ministerstva práce a sociálních věcí, v němž byla dále uvedena pouhá 2,5procentní nezaměstnanost v Plzeňském kraji.

Firmy nabízejí množství hlavních i vedlejších pracovních poměrů, ale také krátkodobé brigády na léto. Množství nabídek vysvětlil Jan Mudra z Nabrigádu.cz: „V létě bývá víc míst, protože jsou dovolené. Zároveň nejsme schopni naplnit kapacity kvalitními pracovníky. Stává se totiž, že uchazeč přijde do nové práce, tam zjistí, že musí pracovat, a to ho opravdu překvapí. Další den už nedorazí ani ho nezajímá, že má podepsanou smlouvu. Tahle situace nastává zhruba v 80 procentech případů, což je tristní. Práce je dostatek, ale lidé nechtějí pracovat.“

Stejného názoru je Lenka Sládková z agentury AC Jobs: „Samozřejmě jsou lidé, kteří svoji práci dělají svědomitě a poctivě. Na druhou stranu jsou tací, co chtějí práci okamžitě, ještě lépe s ubytováním, a pak se neukážou. To, že jsou volná místa, je už asi rok standardní situace; nemá je kdo zaplnit.“

Povodně v Plzni - 13. srpna 2002
FOTOGALERIE: Nezvladatelné řeky aneb 15 let stará noční můra

V centru Plzně lze zahlédnout několik vývěsek s inzeráty. Ve výdejně e-shopu Zoot se podle Karolíny Benešové od začátku prázdnin vystřídalo několik brigádníků. „Zájemci o brigádu se hlásí, ale vypadá to tak, že předpokládají, že v práci nebudou muset nic dělat. Každý se přijde jednou nebo dvakrát podívat, pak už se neobjeví,“ říká.

Studentka Andrea Šeflová vidí situaci z jiného pohledu: „Najít brigádu je podle mě těžké. Hodně se setkávám s nabídkami dlouhodobých brigád, ale jako studentka střední školy můžu chodit do práce jen v létě, přes rok bych to časově nezvládla. Hledala jsem brigádu minulé léto, ale nic jsem nesehnala. Letos jsem využila možnost pracovat v rodinném podniku.“

Míní, že míst je málo, a potvrdili jí to také její vrstevníci. „Většina mých spolužáků brigádu nemá. Vím, že někteří ji sháněli, ale nenašli.“

Andrea pochází ze Sušice, proto tamější a plzeňské nabídky porovnala. „V Sušici je méně pracovních nabídek, nabízejí menší peníze. Rozhodně se tam brigáda shání hůř než v Plzni.“ Na brigádu dojíždí, ale nestěžuje si. „Práce v pekárně mě baví, dobře si vydělám. Určitě je to lepší než nemít práci vůbec,“ dodává.

Tereza Prášilová