Nedostatek personálu dál trápí regionální zdravotnictví. Potvrzují to i odboráři; téma rezonovalo i na červencové konferenci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Vystoupil tam šéf odborové organizace v Rokycanech František Kuneš, který poukázal na kritický stav v nemocnici právě kvůli nedostatku personálu.

Podle něj kvůli tomu uzavřeli před dvěma lety v Rokycanech gynekologicko-porodnické oddělení a ze tří interních oddělení fungují pouze dvě. Odborář nyní varuje, že v ohrožení je také chirurgie a dětské oddělení. „Na chirurgii chybějí sestry a lékaři, situace je v létě ještě horší kvůli dovoleným,“ upozorňuje Kuneš. „Měla zde vzniknout lůžka následné péče a rehabilitace, dodnes tu nic není, nejsou lidi,“ připomíná.

Podle mluvčího Nemocnic Plzeňského kraje Jiřího Kokošky je chirurgické a dětské oddělení personálně stabilizované. „Informace o omezení péče jsou lživé fámy. Šíří je jeden jediný člověk, který poškozuje nemocnici, kterou se tisíce jiných lidí snaží rozvíjet,“ reaguje důrazně Kokoška. Záměr umístit následnou péči do nemocnice trvá. „Pro tuto novou kapacitu zatím nemáme dostatek zdravotníků. Až budou, otevřeme ji,“ okomentoval stav Kokoška.

Vedení města se o budoucnost nemocnice nebojí. „Vycházím z toho, co máme dohodnuto s krajem. Nemocnice má smysl, dokonce se chystá její kompletní rekonstrukce,“ říká místostarosta Rokycan Jan Šašek.

V Domažlické nemocnici trpí nedostatkem lékařů a sester především interna. Podle zdejší odborářky Romany Štroblové funguje pouze oddělení B. „Oslabení interny způsobil odchod dvou lékařů. K poslednímu červenci odešel doktor Lejčko a do privátní praxe odchází také doktorka Musilová, která přislíbila, že bude doplňovat služby,“ podotkla Štroblová. Podle informací Deníku na svou funkci rezignoval i primář interny Jakub Tocháček. Ten se však k situaci odmítl vyjádřit. S problémy se potýká také jednotka intenzivní péče (JIP). „Provoz JIP je velice oslaben, dnes je kvůli dovoleným intenzivní péče uzavřena,“ dodala Štroblová. Zdroj z nemocnice Deníku prozradil, že služebně starší lékaři přemýšlejí o odchodu kvůli tomu, že vedení přijímá nové síly za vyšší platy, než mají oni.

„Tým interního oddělení opustil fyzicky jeden lékař, který to oznámil už v dubnu. Nikdo další včetně jmenované lékařky nemocnici neopouští. Interní oddělení není uzavřeno. Funguje a fungovat bude,“ odmítá zprávy o odchodech lékařů Kokoška.

Krajské nemocnice ale nejsou v problémech s personálem samy. S nízkým počtem lékařů se potýká také nemocnice v Sušici. Ta musela kvůli nedostatku lékařů v červnu uzavřít internu. Nemocnici provozovala společnost Penta, nyní si ji však zpět přebírá město.

Podle radní pro zdravotnictví a sociální péči Mileny Stárkové je nedostatek zdravotníků celorepublikovým problémem. „V Rokycanech a Domažlicích je potíž, že tam nejsou akreditovaná všechna pracoviště, a proto mladé lékaře tyto instituce nelákají,“ vysvětlila. Problém nemá rychlé řešení ani podle opozičního zastupitele a lékaře Klatovské nemocnice Richarda Piknera (TOP 09). „Pokud se teď zvedne nábor studentů, výsledek se projeví až za několik let,“ sdělil.

Mezinárodní dixielandový festival Plzeň 2019
FOTO: Plzeň se naladila na atmosféru New Orleansu