Na pylony nalepili makety letadel, oficiálně se však k akci nikdo nepřihlásil. Policie, která při vystoupení nezasáhla, nyní věc prošetřuje.

„Po odpálení dýmovnic a instalaci letadel přečetli pomocí megafonu krátké prohlášení,“ popsal událost Plzeňan Juraj Majer, který vystoupení natočil i na video. Na místě dva mladíci rozházeli několik desítek letáčků s protiamerickým textem. „Před deseti lety Spojené státy americké zakusily to, co každý den zakoušejí oběti americké zahraniční politiky. Amerika 11. září sklidila svou bouři,“ píše se v letácích. Autoři letáčku se také ´omlouvají za využití památníku´.

„Žádnou podobnou akci jsme na neděli neměli ohlášenou,“ potvrdil starosta centrálního obvodu Jiří Strobach. Ani policie kvůli výročí teroristického útoku na světové obchodní centrum neposilovala hlídky v okolí památníku. Ten je největším památníkem Američanům v západočeské metropoli. Zvláštní opatření policie pravidelně chystá jen na květnové oslavy osvobození.

Celá akce byla otázkou několika minut, letadla potom na pomníku zůstala několik hodin. „Policisté na místě našli maketu a několik letáčků. Šetříme tento případ jako podezření z trestné činnosti,“ potvrdila policejní mluvčí Simona Čejková. Protože nebyl pomník nijak poškozen, není zatím jasné, zda by performerům hrozil trest. Policie nyní zkoumá i záznamy z bezpečnostních kamer.

„Jestli chce někdo obhajovat útoky, je úplně mimo,“ podotkl ředitel Galerie města Plzně Václav Malina. Jak dodal, sám má k performerům vstřícný vztah, o tomto vystoupení ale nic nevěděl.

Velmi podobně je na tom i umělec Milan Kohout, který v Plzni uspořádal už několik kontroverzních vystoupení. Nejznámější z nich je jeho svlékání v kostele sv. Bartoloměje v loňském roce. Tehdy se nechal i osahávat studenty, chtěl tím připomenout aféry katolických duchovních. „Už mě za nedělní vystoupení mnoho lidí chválilo. Rád bych se k němu přihlásil, ale nemám s tím nic společného,“ upozornil Kohout.