„Pracovala jsem v malém knihkupectví, kam si chodil zloděj pro knížky už téměř veřejně. Když jsem ho upozornila, vlastně se mi jen smál. A pak mi došla trpělivost a nastříkala jsem mu do očí pepřový sprej. Byla z toho estráda, strašně křičel a nadával. Ale v krámě se od té doby neukázal,“ vyprávěla účastníkům jedné z asi dvaceti půlhodinových přednášek drobná tmavovláska, která se přišla poučit o novinkách.

Od lektora sklidila pochvalu. „Pepřový sprej je nejlepší. Nikoho jím nezmrzačíte, nemusíte se trefit zcela přesně, nemusíte se agresora vůbec dotknout. A vezměte jed na to, že si bude vaši odezvu na svůj útok dlouho pamatovat. Pepřový sprej pálí tisíckrát víc než běžný pepř z kuchyně,“ potvrdil Milan Uhlík. Vzápětí podrobně vysvětlil způsob, jak s bombičkou zacházet. „Ve chvíli, kdy na vás někdo zaútočí, už musíte mít lahvičku připravenou a jen posunete pojistku a vystříknete agresorovi pokud možno do obličeje,“ líčí postup lektor. Lidem představí i plynovou pistoli nebo teleskopický obušek a elektrický paralyzér. „To jsou ale narozdíl od pepřáku poměrně drahé záležitosti. Pepřový sprej pořídíte za 100 az 150 korun. A je to na jistotu,“ tvrdíl.

Desítky důchodců, ale i mladších žen kývají, ptají se na podrobnosti. Při odchodu dostanou jeden pepřový sprej od plzeňských policistů, kteří preventivní akci zorganizovali, jako dárek. „Jsem moc ráda, že jsem ho dostala. Přepadli mě nedávno na ulici, ještě teď jsem samá modřina. Bylo to strašné,“ líčí se slzami v očích stará žena.