Návštěvníci si nejprve prohlédli jednotlivá díla. „Tři tisíce korun, dá někdo víc?" vyzval přítomné moderátor Jan Kovařík. A brzy začalo docházet k napínavým soubojům mezi přihazujícími.

Na sobotní aukci bylo vydraženo 13 děl za celkovou sumu 82 100 Kč. Výtěžek poslouží k prvním opravám vzácných barokních varhan, které se nacházejí v manětínském kostele.

„Dražili jsme především ty malířské palety, o které byl zatím největší zájem," uvedl Marek Roštík z občanského sdružení Svět podle Jakuba, jehož potěšilo, že byla vybrána tak úctyhodná částka. „Jsme moc spokojeni," dodal.

Největší sumou v sobotní aukci přispěl Mons. Emil Soukup, který působí v katedrále sv. Bartoloměje jako farář. Vydražil malířskou paletu svého bratra, architekta Jana Soukupa, za 10 000 Kč. Zobrazena je na ní plzeňská katedrála a zvony, které se do ní vracejí. Aukci doprovodili zpěvem a hrou na klavír studenti plzeňské konzervatoře.

Pomalovaných malířských palet je celkem 67. Celý rok putovaly po různých výstavách 
v Plzni a okolí, poslední vernisáž se konala od začátku listopadu v budově Českého rozhlasu. Kromě místních malířů, sochařů a grafiků věnovali na charitativní projekt své pomalované palety i plzeňští rodáci Jiří Suchý a Jiří Slíva.

Z různých benefičních akcí se do sobotní aukce podařilo spolku získat 80 000 Kč. „Díky výtěžku z dražby a dosud nashromážděným penězům už můžeme po novém roce se záchranou varhan začít," konstatoval Roštík. Dražba další části malovaných palet se uskuteční 17. prosince od 18 hodin v Koinonii Jan Křtitel 
v Liticích.

Každá paleta je originál.