„Kvůli nižším příjmům z daní se muselo škrtat ve všech oblastech, i v památkové péči," vysvětluje náměstek hejtmana pro školství a kulturu Jiří Struček, proč je z loňských deseti milionů korun letos jen šest a půl.
Už loni Krajský úřad příspěvky na památky rozdělil do dvou dotačních titulů. Ten obsáhlejší, určený na zachování a obnovu kulturních památek, poslal 73 žadatelům 8,5 milionu korun, letos rozdělí pouze 5,5 milionu Kč. Peníze lze využít zejména na obnovu střešního pláště, krovu, fasády nemovitých kulturních památek. Mohou pomoci také při restaurování varhan nebo výtvarných děl umístěných v exteriéru.
„Loni hejtmanství přispělo na obnovu objektů například v městských památkových zónách Dobřany, Horšovský Týn, Manětín, Rokycany nebo ve Spáleném Poříčí," vyjmenovává vedoucí krajského odboru kultury a památkové péče Alena Svobodová.
V programu na obnovu historického stavebního fondu v památkových rezervacích a zónách a staveb drobné architektury si loni 34 žadatelů rozdělilo 1,5 milionu Kč. Letos se počítá s milionem korun. „Tyto prostředky jsou určeny například na stavební a umělecko-řemeslné práce související se zachováním původního řešení nemovitostí," doplňuje Svobodová. Stavby ovšem nesmí být kulturní památkou, nemohou být v památkové rezervaci nebo zóně.
Žádosti do obou programů je možné podávat do 13. března, žadatel vždy musí přidat významnou část peněz ze svého.
Kolik kraj poslal památkám
2009: 241 žadatelů,
166 dotací ve výši 27 mil. Kč
2010: 92 žadatelů, 58 dotací ve výši 9 mil. Kč
2011: 160 žadatelů, 85 dotací ve výši 8,5 mil. Kč
2012: 170 žadatelů, 107 dotací ve výši 10 mil. Kč
2013: plán dotací 6,5 mil. Kč