Například ve Stodě na jižním Plzeňsku pojali letošní nadílku opravdu velkolepě. „Připravili jsme spřežení tažené dvěma koňmi, které vezlo tři čerty v doprovodu anděla a Mikuláše,“ prozradil Deníku vedoucí pořádajícího Městského kulturního střediska Pavel Cích. Zájmem veřejnosti byl podle svých slov doslova nadšen. Už před stodským kostelem, odkud se skupina na svoji jízdu vydávala, ji totiž očekávala bezmála stovka lidí. Spřežení se pak zastavilo na dalších třech místech a všechny děti dostaly od Mikuláše malou sladkou odměnu.

„Mám radost, protože čerti byli hodní a nedali mě do pytle,“ radovala se pětiletá Natálka Kasíková. V pytli nakonec neskončil ani její o tři roky starší bráška Michal, i když podle své maminky Lucie zlobí jako čert. Pekelné čertovské spřežení se v sobotu večer prohnalo i ulicemi Dobřan. „Rozhodli jsme se akci zopakovat se vším všudy, protože vloni mělo toto pojetí Mikuláše opravdu nebývalý úspěch,“ řekl Deníku mediální zástupce města Miroslav Bukovjan. Spřežení tu vyrazilo z kouřového dvora nedaleko radnice a postupně objelo celé město. Ani tady nešetřili návštěvníci slovy chvály. „Vyrazili jsme letos na náměstí hlavně po zkušenostech z loňska, kdy jsem si objednala návštěvu Mikuláše předem,“ vysvětlovala Marie Macháčková. „Sice přišel, ale on i čerti byli tak opilí, že podle mě ani nevěděli, kde jsou,“ dodala.

Profesionální nadělovací party si podle našich informací úctovaly od dvou do pěti stovek za návštěvu. „Zaplatila jsem tři stovky, i když si o konkrétní sumu neřekli, ale byli opravdu skvělí a kostýmy taky nejsou zadarmo,” chválila jednu ze skupin procházející ulicemi Nýřan na severním Plzeňsku Jitka Máchová. Andrea Šedivá z Plzně investovala do návštěvy Mikuláše ještě o dvě stokoruny víc. „Čerti byli jak z hororu a Mikuláš zase, jak z americké pohádky, měli kostýmy jak kdyby je připravovali profesionální maskéři,” nešetřila Šedivá chválou. Na venkově přitom byla nadílka obvykle o něco levnější, než ve větších městech. „Většinou dostáváme stovku, ale už nám jeden tatínek hodil do kasičky i pětikilo,” radoval se Mikuláš Marek, který se svými třemi kamarády rozdával dárky dětem v Chotěšově.

Klidně prožili letošního Mikuláše i hasiči. Za celý večer si totiž na Plzeňsku připsali jen jediný výjezd, a to k požáru kontejneru v Pernarci.